gazi

Plani për reduktimin e gazit, BE do të ulë me 15% konsumin deri në pranverë

Ministrat e Energjisë të Bashkimit Europian kanë arritur një marrëveshje të paprecedentë mbi një plan të energjisë që synon reduktimin në...

BE e cilëson të motivuar politikisht lëvizjen e Rusisë për reduktimin e gazit

Njoftimi i fundit i Gazprom për të reduktuar më tej furnizimin përmes gazsjellësit Nord Stream 1 është një "hap i motivuar...

Rusia redukton më tej furnizimin me gaz për Europën

Kompania shtetërore ruse Gazprom tha se do të shkurtojë edhe më tej furnizimet ditore të gazit përmes gazsjellësit Nord Stream 1...

Bordi ul çmimin e benzinës, nafta dhe gazi nuk ndryshojnë

Bordi i Transparencës ka vendosur të mos ndryshojë çmimin e naftës dhe gazit, ndërsa ka ulur çmimin e benzinës me 12...

Von der Leyen: BE të bëjë plane emergjente për ndërprerjen e plotë të gazit rus

Bashkimi Evropian duhet të bëjë plante emergjente për të ndërprerë plotësisht furnizimet me gazin rus. Kështu deklaroi këtë të mërkurë Presidentja e...

Shkon në 1.85 euro një litër naftë në Kosovë

Çmimi maksimal i naftës në Kosovë është 1.85 euro për litër, i benzinës 1.74 euro dhe për gazin 0.78 cent. Këto shifra...

PE voton paketën, reduktim me 55% të gazit serrë deri në 2030-n

Parlamenti Evropian mbështeti të mërkurën reformimin e tregut evropian të karbonit, duke lënë mënjanë frikën për vonesa në zbatimin e politikave...

Rusia ndërpret furnizimin me gaz për Holandën

Gazprom, i cili është një ndër furnizuesit më të mëdhenj të energjisë në Rusi, njoftoi të martën ndërprerjen e furnizimit me...

Marrëveshja Serbi-Rusi, reagime të forta në Kosovë për furnizimin me gaz   

Situata gjeopolitike në Evrope është përcjellë me zhvillime dramatike edhe në sektorin energjik, me shumë vende evropiane që janë në garë...

Haradinaj: Osmani vajton marrëveshjen Serbi-Rusi, hesht për refuzimin ndaj SHBA

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka reaguar pas deklaratës së presidentes Vjosa Osmani lidhur me marrëveshjen...

‘Më i liri në Europë’, Serbia shpall marrëveshjen 3-vjeçare të gazit me Rusinë

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç njoftoi një marrëveshje trevjeçare për furnizimin me gaz nga Rusia, në një intervistë me kanalin televiziv serb...

Vuçiç marrëveshje me Putin për gazin, asnjë koment për luftën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka njoftuar se ka arritur një marrëveshje "jashtëzakonisht të favorshme për gaz” me Rusinë, shkruan Euronews.  Për...

Hungaria kundër BE-së për embargon ndaj naftës dhe gazit rus

Hungaria ka ripërsëritur qëndrimin e saj se është kundër propozimit të Bashkimit Europian për të vendosur embargo ndaj naftës dhe gazit...

Do ta paguajmë gazin rus në rubla, thotë ministri i Jashtëm i Hungarisë

Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Péter Szijjártó tha se vendi i tij do të përdorë skemën e vendosur nga Moska për...

Zelenski: Rusia po e përdor energjinë për të shantazhuar Europën

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se Rusia po e përdor energjinë për të shantazhuar Europën. Sipas tij, vendimi i Rusisë për...

Von der Leyen: Ndërprerja e gazit rus për Poloninë dhe Bullgarinë provokim

Vendimi i Rusisë për ndërprerjen e furnizimit me gaz në Poloni dhe Bullgari është një veprim agresiv që BE-ja e konsideron...