gjeorgji

Përpjekje për të përmbysur zgjedhjet në Xhorxhia, ngrihet aktakuzë penale ndaj Trump

Një juri e madhe në shtetin amerikan të Xhorxhias paditi ish-presidentin amerikan Donald Trump për përpjekje për të përmbysur humbjen e...

7 të vdekur nga rrëshqitja e dheut në Gjeorgji, mbi 30 rezultojnë të zhdukur

Të paktën shtatë persona kanë vdekur dhe më shumë se 30 janë të zhdukur pasi një rrëshqitje dheu shkaktoi një vendpushim...

Mendohej se merrte pjesë vajza e Lavrov, protestuesit ‘bllokojnë’ dasmën në Gjeorgji

Aktivistët në Gjeorgji penguan një dasmë të mbajtur jashtë kryeqytetit Tbilisi, ku mendohet se po merrte pjesë vajza e ministrit të...

Gjeorgjia tërheq ligjin “agjenti i huaj”, ekzekutivi dorëzohet pas protestave

Partia në pushtet në Gjeorgji ka deklaruar se do ta anulojë projektligjin e kontestuar për “agjentët e huaj”, pas protestave që...

Protesta ndaj ligjit pro-rus në Gjeorgji, presidentja: Do vendos veton

Protesta të dhunshme u verifikuan në Gjeorgji pas aprovimit të ligjit të kontestuar për agjentët e huaj. Manifestuesit u sulmuan nga...

Grushte dhe dhunë mes deputetëve në Parlamentin e Gjeorgjisë

Grushte dhe dhunë mes deputetëve në parlamentin e Gjeorgjisë. Ligjvënësit shpërthyen në përplasje kur pritej të diskutonin për legjislacionin e propozuar...

Dënohet me 15 vjet burg liderja e opozitës në Bjellorusi

Një gjykatë në Minsk ka dënuar në mungesë me burgime të gjata lideren opozitare në mërgim, Svyatlana Tsikhanouskaya, dhe katër liderë...

Krizë çmimesh në Gjeorgji, rriten çmimet e blerjes dhe dhënies me qira të pronave

Çmimet e shtëpive në Gjeorgji kanë arritur në stratosferë. Edhe qiraja është më e shtrenjtë se kurrë. Lajmi është i mirë për...

Protesta në Gjeorgji, qytetarët kërkojnë lirimin e ish-presidentit Saakashvili

Tubime solidariteti shoqëruar me kërkesën për transferimin jashtë shtetit për trajtim të ish-presidentit Mikheil Saakashvili u mbajtën në shumë qytete të...

Hungaria e Gjeorgjia nënshkruajnë marrëveshje për partneritet në energji

Zgjidhja afatgjatë për krizën e vazhdueshme energjetike është që Evropa të blejë sa më shumë energji nga sa më shumë burime...

Gjeorgjia paralajmëron ndryshim të regjimit të vizave për rusët

Presidentja e Gjeorgjisë, Salome Zurabishvili, tha se shteti i saj mund të ndryshojë regjimin “liberal” të vizave për shtetasit rusë, pas...

Batumi: destinacioni kryesor turistik në zhvillim i Evropës?

Batumi, kryeqyteti i republikës autonome gjeorgjiane të Ajarës është një qytet që ka pësuar një metamorfozë të pabesueshme vitet e fundit, duke vënë...

Radhë të gjata në kufi me Gjeorgjinë, rusët ikin pas thirrjes së Putin për luftë

Burrat rusë po përpiqen të largohen nga vendi për të shmangur thirrjen ushtarake për luftën në Ukrainë. Radhët janë krijuar në pikat...

‘Ne duam Evropën’, gjeorgjianët në protestë

Me mijëra qytetarë gjeorgjianë u mblodhën sërish në rrugët e kryeqytetit një ditë pasi Këshilli Evropian i dha statusin vendit kandidat...

Gjeorgjianët pro BE-së, mijëra qytetarë mblidhen para parlamentit

Me mijëra gjeorgjianë u mblodhën para parlamentit për të shprehur dëshirën dhe gatishmërinë  e tyre për t’u bërë pjesë e familjes...

Xhudistja Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në Gjeorgji

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medalje të artë Judo Grand Slam, që zhvillohet në Tbilisi të Gjeorgjisë. Krasniqi mposhti me...