gjerman

Situata në Veri, ambasadori gjerman: Sulmi terrorist dëshmon nevojën urgjente për…

Ambasadori gjerman në Prishtinë, Jorn Rohde, ka reaguar sërish këtë të martë në lidhje me situatën në veri të Kosovës. Rohde përmes...

Mashtrimi me 28 milionë euro, Gjykata lë në burg 61-vjeçarin gjerman

Gjykata ka lënë në burg 61-vjeçarin gjerman Stephan Morgenstem. Ai u arrestua në Rinas teksa priste bashkëshorten e tij dhe akuzohet për...

Eurodeputeti gjerman shpërthen ndaj Peter Stano: Si guxon të flasë ashtu për Kosovën

Eurodeputeti gjerman, Reinhard Bütikofer, ka reaguar përmes një postimi në Twitter në lidhje me deklaratat e fundit të zëdhënësit të BE-së,...

Balla takim me ambasadorin Berger: Arritja e standardeve gjermane, prioritet

Ministri i Brendshëm Taulant Balla zhvilloi një takim me ambasadorin e ri gjerman në Tiranë Karl Bergner. Gjatë takimit Balla dhe Bergner...

Qyteti gjerman goditet nga stuhia masive e breshërit

Një stuhi me breshër dhe shi të dendur ka goditur qytetin jugperëndimor të Gjermanisë, Reutlingen. Zyrtarët e qytetit kanë thënë se breshëri...

Policia e Kosovës arreston një shtetas gjerman që kërkohej nga Interpoli

Një shtetas gjerman është arrestuar nga Policia e Kosovës më 2 gusht, ndaj të cilit Gjermania, përmes Interpolit, kishte lëshuar urdhër-arrestim...

Futbolli gjerman në zi, ndërron jetë ish-kampioni i Botës

Fituesi i Kupës së Botës, Horst-Dieter Höttges ka vdekur në moshën 79-vjeçare. Legjenda e futbollit gjerman ndërroi jetë pasi vuante nga demenca...

Tensionet në veri, deputeti gjerman-kritikëve: Kosova po zbaton të drejtat

Qeveria e kryeministrit Kurti është hasur me një valë kritikash nga ndërkombëtarët pas rritjes së tensioneve në veri, ku SHBA dhe...

Albin Kurti: Serbia në mënyrë unanime e ka refuzuar propozimin evropian

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti deklaroi në një intervistë për emisionin Review në Euronews Albania se Serbia e ka refuzuar propozimin...

“Nuk duhet të shohim prapa”- Kurti: Plani franko-gjerman bazë e mirë për të ardhmen

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka folur këtë të diel në emisionin Review në Euronews Albania në lidhje me propozimin e...

Skandali gjerman, presidenti i klubit dhe djali i mitur hetohen si përdorues kokaine

Një skandal ka shpërthyer në Gjermani, ku në qendër të tij janë drejtuesit më të lartë të ekipit të futbollit të...

Plani franko-gjerman, Kurti e diskuton me përfaqësuesit e shqiptarëve në Serbi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka diskutuar me përfaqësuesit e shqiptarëve dhe boshnjakëve në Kuvendin e Serbisë, propozimin e Bashkimit Evropian...

Balla takim me ekspertë të Bundestagut, zbardhet fokusi i diskutimeve

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla së bashku me Kryesinë e Grupit kanë zhvilluar sot një takim me...

Kërcënon SHBA e BE: Çfarë pritet të ndodh nëse Kurti dhe Vuçiç refuzojnë propozimin

Me një gjuhë të ashpër dhe aspak diplomatike në non-paperin e punuar nga një diplomat perëndimor është bërë e qartë se...

OSCARS 2023, filmi gjerman mbi luftën thyen rekord me 8 nominime

Janë shpallur këtë të martë nominimet për çmimet OSCARS 2023. “All Quiet on the Western Front” është filmi më i spikatur...

Kurti: Propozimi franko-gjerman i jep stabilitet një marrëveshjeje me Beogradin

Propozimi evropian për marrëveshje me Beogradin përfshin koncepte universale që e bëjnë marrëveshjen të qëndrueshme, por Beogradi nuk po dërgon sinjale...