gjoba

Policia heton dhe arreston 18 shoferë

18 shoferë në total janë hetuar dhe arrestuar nga policia për kryerjen e shkeljeve të ndryshme. 5 raste kur drejtuesit e mjeteve...

VIDEO/ Gjoba deri në 1 mln lekë, Policia aksion në bregdet për mjetet lundruese

Euronews Albania ka siguruar pamje aksioni i Policisë Kufitare Sarandë për kontrollet e mjeteve lundruese. Në video shfaqen momentet e kontrollit të...

Regjistri i krimeve seksuale, gjoba për pedofilët që nuk japin të dhënat

Regjistri i krimeve seksuale i miratuar në kuvend ditën e enjte me 125 vota pro, pritet të parandalojë sulmet seksuale. Në të,...

Makina inteligjente pezullon 53 patenta në 24 orë, 44 për shpejtësi mbi normat

Policia rrugore ka pezulluar 53 leje drejtimi gjatë 24 orëve të fundit, 44 prej të cilave për tejkalim shpejtësie që varionin...

Nuk zbatohet ligji për qeset e holla, nga 1 korriku nisin gjobat për tregtarët

Qeset e holla plastike duhet të hiqeshin nga përdorimi që prej 1 qershorit, por kjo nuk ka ndodhur. Qeset që lejohen janë...

Nga 1 korriku nis zbatimi i gjobave për shitësit që përdorin qese plastike

Nga 1 korriku nis zbatimi i gjobave për shitësit që vijojnë përdorimin e qeseve plastike njëpërdorimshe në Shqipëri. Lajmin e ka dhënë...

3 mijë lekë gjobë për mos pozicionimin në korsinë e duhur

Në rast se nuk lëvizni me mjetin tuaj në korsinë e duhur, rrezikoni të gjobiteni deri në 3 mijë lekë. Me anë...

1610 gjoba dhe 683 patenta të hequra në 1 javë për shpejtësi mbi normën

Policia rrugore gjatë një jave ka pezulluar 683 leje drejtimi për shpejtësi mbi normat e lejuara. Gjithashtu, janë vendosur 1610 masa administrative,...

224 gjoba në vit për boritë, shoferët e autoveturave më të pabindurit

Në rrugët e qyteteve boritë përdoren ka kriter, megjithatë shoferët duken të pashqetësuar. Në kodin rrugor përcaktohet se në qendrat e banuara...

Ndryshon ligji për mbrojtjen e të dhënave, gjoba miliarda lekë

Spanjolli Mario Costeja González ishte i pari që arriti të fshinte emrin e tij nga kërkimi në Google, pasi kishte vënë...

Dyfishohen gjobat për bizneset e mëdha që fshehin pagën reale të punonjësve

Qeveria ka vendosur të dyfishojë gjobat për bizneset e mëdha që nuk deklarojnë saktë pagën e punonjësit. Nga 100% e vlerës së...

Arrestohen 53 shoferë, mbi 2700 gjoba nga policia në 1 javë

53 drejtues mjetesh janë arrestuar nga policia javën që shkoi për kryerjen e shkeljeve të ndryshme të qarkullimit rrugor. Përmes një njoftimi...

VIDEO l Nëse parakaloni në këtë mënyrë, rrezikoni gjobë

Policia Rrugore ka gjobitur 148 drejtues automjetesh për shkak të mos respektimit të rregullave të parakalimit. Policia thotë se pas manovrës së...

Cilat janë gjobat për subjektet që do përdorin qese plastike njëpërdorimëshe

Duke nisur nga kjo e mërkurë (1 qershor) qeset njëpërdorimshme do të hiqen nga përdorimi, prodhimi dhe importimi, për t’u zëvendësuar...

Shoferët shkelin rregullat e qarkullimit në Rrugën e Kombit

Rruga e Kombit është një nga akset ku çdo vit ndodhin me dhjetëra aksidente me vdekje. Shkak në shumicën e rasteve...

Makina inteligjente e policisë u pezullon patentën 60 shoferëve

Gjatë 2 orëve monitorim me makinën inteligjente, Policia Rrugore ka pezulluar 60 leje drejtimi dhe ka vendosur mbi 100 gjoba për...