gjykata kushtetuese

Opozita paditi marrëveshjen për Portin e Durrësit, Kushtetuesja merr vendimin

Gjyakata Kushtetuese ka marrë këtë të premte vendimin në lidhje me një kërkesë të opozitës, e cila ka kërkuar më herët...

Konfiskimet e pronave, seancë në Gjykatën Kushtetuese për padinë e PD ndaj qeverisë

Në Gjykatën Kushtetuese sot do të zhvillohet seanca për padinë e grupit parlamentar të PD-së kundër vendimit të qeverisë për konfiskimin...

Gjykata Kushtetuese në Kosovë rrëzon Ligjin për Këshillin Prokurorial

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur që ta shpallë të pavlefshëm Ligjin për Këshillin Prokurorial të Kosovës, pas kërkesës për vlerësim...

Escobar thirrje Malit të Zi: Plotësoni katër vendet vakante në Gjykatën Kushtetuese

Rivendosja e kuorumit në Gjykatën Kushtetuese, edhe pse një hap pozitiv përpara, nuk mjafton për Malin e Zi. Kështu deklaroi i dërguari...

Gjykata Kushtetuese rrëzon Bordin e Transparencës për çmimet e ushqimeve

Gjykata Kushtetuse ka rrëzuar Bordin e Transparencës për çmimet e ushqimeve. Vendimi i Kushtetueses, vjen pas shqyrtimit të kërkesës së disa deputetëve...

Ngjela: Kam besim te Gjykata Kushtetuese, e drejtojnë amerikanët

Avokati Spartak Ngjela thotë se ka besim te Gjykata Kushtetuese, pasi sipas tij, për formimin e saj kanë ndihmuar edhe amerikanët. Në...

Bordi i Transparencës në Kushtetuese, Logu: Ka dështuar, çmimet janë rritur

Që prej orës 10:00, në Gjykatën Kushtetuese po zhvillohet seanca për shfuqizimin e Bordit të Transparencës të ngritur nga qeveria për...

Zbardhet takimi i Yuri Kim-it në Gjykatën Kushtetuese

Trupa e gjyqtarëve të Gjykatës Kushtetuese zhvilloi në ambientet e kësaj gjykate një takim zyrtar me Ambasadoren e Shteteve të Bashkuara...

Gjykata Kushtetuese me 9 anëtarë, ja kush zëvendëson Vitore Tushen

Holta Zaçaj është betuar si anëtarja më e re e Gjykatës Kushtetuese. Tanimë, Gjykata Kushtetuese është plotësuar dhe përbëhet nga 9...

Gjykata Kushtetuese jep vendimin për mandatin e ministres Olta Xhaçka

Gjykata Kushtetuese ka dhënë këtë të hënë vendimin për mandatin e deputetes për ministren e Jashtme, Olta Xhaçka. Ajo ka pranuar kërkesën...

Nisin procedurat për zgjedhjen e kryetarit të Gjykatës Kushtetuese

Gjykata e Lartë zgjodhi këtë të hënë anëtarin e 9 të Gjykatës Kushtetuese. Holta Zaçaj do zërë vendin e zv. kryetares...

“Më mohuan mbrojtjen”, Kushtetuesja rrëzon ankimimin e të ‘fortit’ të Myslim Shyrit

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar ankimin e Gjergj Cukalit kundër Gjykatës së Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar. I njohur si i...

Gjykata Kushtetuese: Emigrantëve shqiptarë u është cenuar e drejta për të votuar

Emigrantëve shqiptarë u është cenuar e drejta kushtetuese për të zgjedhur duke pamundësuar votën e tyre në zgjedhjet parlamentare të 25...

‘Majko t’i kërkojë falje Diasporës’, Logu: S’e ka kuptuar vendimin e Kushtetueses

Avokati Marash Logu thotë se ish-ministri për Diasporën, Pandeli Majko duhet t'u kërkojë falje shqiptarëve që jetojnë jashtë vendit, pasi nuk...

Dy kandidatë për vendin vakant në Gjykatën Kushtetuese

Këtë të enjte është mbyllur procedura për aplikim për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese. Pas përfundimit të afatit 30 ditor për pranimin e...

Kushtetuesja rrëzon Bashkim Dedjan për sekuestrimin e apartamentit

Apartamenti i Bashkim Dedjas në bregdetin e Golemit, do të vijojë të mbetet i sekuestruar ndërsa SPAK ka dorëzuar në gjykatë...