gjykata kushtetuese

‘Majko t’i kërkojë falje Diasporës’, Logu: S’e ka kuptuar vendimin e Kushtetueses

Avokati Marash Logu thotë se ish-ministri për Diasporën, Pandeli Majko duhet t'u kërkojë falje shqiptarëve që jetojnë jashtë vendit, pasi nuk...

Dy kandidatë për vendin vakant në Gjykatën Kushtetuese

Këtë të enjte është mbyllur procedura për aplikim për gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese. Pas përfundimit të afatit 30 ditor për pranimin e...

Kushtetuesja rrëzon Bashkim Dedjan për sekuestrimin e apartamentit

Apartamenti i Bashkim Dedjas në bregdetin e Golemit, do të vijojë të mbetet i sekuestruar ndërsa SPAK ka dorëzuar në gjykatë...

Berisha për Portin e Durrësit: Do e dërgojmë në GJK dhe do ngremë Komision Hetimor

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka vijuar me akuzat e tij ndaj kryeministrit Edi Rama, për projektin për Portin e...

Kim për Gjykatën Kushtetuese: Iku koha e korrupsionit, duhet të besojmë te drejtësia

Ambasadorja Yuri Kim mbajti një deklaratë me rastin e 30-vjetorit të Gjykatës Kushtetuese. Sipas saj, reformat e vitit 2016 kanë ndikuar që...

Presidenti Begaj: Gjykata Kushtetuese gur themeli, transparenca thelbësore për besim

Presidenti Bajram Begaj tha se Gjykata Kushtetuese është një gur themeli për ndërtimin e shtetit të së drejtës dhe garantimin e...

Vitore Tusha: Jo pak herë retorika politike ka përfshirë Gjykatën Kushtetuese

Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha në kuadër të 30-vjetorit të krijimit të këtij institucioni gjatë fjalës së saj sot bëri...

Padia në GJK për votën e diasporës, Milaqi: Seanca u shty për arsye burokratike

Përfaqësuesi i Diasporës në KQZ, Bledar Milaqi, thotë se seanca në Gjykatën Kushtetuese në lidhje me padinë e bërë për mos...

Gjykata Kushtetuese me 8 anëtarë, betohet para presidentit Ilir Toska

Ditën e sotme është betuar para presidentit Bajram Begaj, anëtari i tetë i Gjykatës Kushtetuese, Ilir Toska. Ky i fundit  u zgjodh nga...

Bashkim Dedja “rikthehet” në Kushtetuese, kërkon heqjen e sekuestros për pronat

4 vite pas shkarkimit nga detyra ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja do të rikthehet në këtë institucion jo si gjyqtar,...

Gjykata Kushtetuese tashmë me 8 anëtarë

Këtë të hënë Gjykata Kushtetuese është bërë me 8 anëtarë. Ilir Toska është zgjedhur anëtari i tetë nga radhët e gjykatës së...

Në shtator zgjidhet anëtari i tetë i Gjykatës Kushtetuese

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka përcjellë katër ditë më parë në Gjykatën e Lartë, raportin e miratuar dhe listën me...

Rrëzimi i Komisionit Hetimor për investimet strategjike, PD kërkesë GJK-së

Deputetë të Partisë Demokratike i kanë kërkuar Gjykatës Kushtetuese deklarimin si të papajtueshëm me Kushtetutën, vendimin për rrëzimin e Komisionit Hetimor...

Kushtetuesja rrëzon kërkesën e Luan Dacit për rikthmin në detyrë në KPA

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e Luan Dacit, i cili kërkonte rikthimin e tij në detyrë, si gjyqtar ose si anëtar...

Osmani: Do të pres vendimin e Kushtetueses për kryeprokurorin e shtetit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se do të presë vendimin e Gjykatës Kushtetuese, përpara se të emërojë kryeprokurorin e ri...

Fëmijët duhet të kenë mbiemrat e të dy prindërve, gjykon Kushtetuesja italiane

Gjykata Kushtetuese e Italisë ka vendosur se fëmijët duhet të marrin që në lindje mbiemrat e të dy prindërve të tyre. Vendimi...