gjykata speciale

Përfundon paraqitja e provave për Salih Mustafën në Hagë

Trupi gjykues në rastin ndaj Salih Mustafës në Hagë i ka dhënë fund paraqitjes së provave dhe ka urdhëruar palët që...

Haxhiu: Hetuesit e gjykatësit e Speciales me prejardhje kroate ose serbe

Dënimi i Drejtuesve të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (OVL-UÇK), Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj nga...

Gjykata Speciale do të shpallë nesër aktgjykimin për Gucatin dhe Haradinajn

Ditën e nesërme, Gjykata Speciale do të shpallë aktgjykimin për ish-krerët e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucati...

Gjyqi ndaj liderëve të UÇK-së pritet të nisë në 2023, thotë juristi

Avokati Taulant Hodaj thotë se gjykimi për katër ish-drejtuesit e UÇK-së që ndodhen në Hagë pritet të nisë në mesin e...

Krasniqi: Kurrë s’e besoja se do akuzohesha mbi bazën e gënjeshtrave të Serbisë

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi ka deklaruar në seancën e Gjykatës Speciale në Hagë, se akuzat e ngritura ndaj...

Veseli: Procesi gjyqësor të fillojë sa më shpejt, dua të provoj pafajësinë

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka kërkuar që procesi gjyqësor ndaj tij, në lidhje me akuzat për krime lufte...

Prokuroria Speciale rëndon akuzat për Thaçin, Veselin, Krasniqin e Selimin

Prokuroria Speciale ka rënduar akuzat ndaj katër ish-zyrtarët e lartë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ish-presidenti Hashim Thaçi, ish-kreu i PDK Kadri...