gjykata

Rusia voton largimin nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut

Parlamenti rus ka miratuar dy projektligje që i japin fund juridiksionit të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut në Rusi,...

KLP çon në rekurs pezullimin e 2 prokurorëve të SPAK

Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka çuar në rekurs vendimin për pezullimin e 2 prokurorëve të SPAK Alfred Shehu dhe Elvin...

Gjykata kërkon më shumë hetime për ish-kreun e OFL

Gjykata e Tiranës ka kthyer pas për hetime shtesë, dosjen ndaj ish numrit 2 të Operacionit Forca e Ligjit, Artan Shkëmbi. Zyrtari...

1 muaj paraburgim për shtetasin serb të dyshuar për krime lufte në Kosovë

Gjykata Themelore në Prishtinë do të mbajë në paraburgim një serb të dyshuar për krime e luftës. Më herët, të premten, Policia...

Plotësohet kuorumi, Sokol Ngresi emërohet anëtari i 13-të i Gjykatës së Lartë

Sokol Ngresi është emëruar gjyqtar i Gjykatës së Lartë pas dekretimit të tij nga presidenti Ilir Meta. Me këtë emërim të ri,...

Më 19 korrik gjyqi ndaj ish-anëtarit të Kushtetueses, Fatos Lulo

Gjykata e Posaçme ka shtyrë për më 19 korrik gjyqin për ish anëtarin e Gjykatës Kushtetuese Fatos Lulo, i cili akuzohet...

Shtyhet vendimi për ish-drejtorin e RTSH-së, Thoma Gëllçi

Është shtyrë vendimi për ish-drejtorin e Radio Televizionit Shqiptar, Thoma Gëllçi. Të premten në seancën e Gjykatës u parashtruan konkluzionet e mbrojtjes...

Gjykata e Lartë ‘çlirohet’ nga dosjet, kthehen mbrapsht rreth 5000 rekurse

3.800 çështje për të cilat ishte bërë rekurs në Gjykatën e Lartë nuk do te shqyrtohen, dhe 1000 te tjera po listohen...

Arrestohet Ismail Morinaj në Kukës

Policia ka arrestuar Ismail Morinajn mesditën e së mërkurës në Kukës. 40-vjeçari ishte i shpallur në kërkim nga Drejtoria Vendore e...

Gjykata e Apelit rikthen tarifat e vjetra të energjisë elektrike në Kosovë

Rritja e tarifavë të energjisë elektrike në Kosovë është abuzive. Pas vendimit të Gjykatës së Prishtinës, edhe Gjykata e Apelit ka...

Gjykatat e shkallëve të para në kolaps, 37 mijë dosje stok

Kriza në sistemin e drejtësisë po thellohet në gjykatat e shkallëve të para. Rreth 37 mijë ishte stoku në fillim të...

Gjykata e Apelit të Tiranës në kolaps, 20 mijë dosje kanë mbetur stok

16 vite i duhet të presë një qytetari për të marrë zgjidhje në Gjykatën e Apelit të Tiranës. Shkak për këtë situatë...

Gjermania padit Italinë në Hagë për dëmshpërblimet e luftës

Gjermania ka ngritur një çështje kundër Italisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë mbi dëmshpërblimet e luftës në lidhje me Luftën e...

Lirohet drejtori i komanduar i burgut të Reçit

Gjykata e Shkallës së parë të Shkodrës ka dhënë masën e sigurisë arrest shtëpie për drejtorin e komanduar të burgut të...

Xhaçka drejton takimin me Francën për krimet në Ukrainë

Shqipëria dhe Franca, në bashkëpunim me Ukrainën do të takohen për të diskutuar mbi sigurimin e llogaridhënies për krimet ruse në...

Rregulluan shtëpinë vetë nga dëmet e tërmetit, dënohen qytetarët

Gjatë vitit 2021 ndërtimet pa leje u rritën me 11 % krahasuar me vitin 2020. Tendenca në rritje lidhet edhe me faktin...