gjyqesor

Kryeministri Netanyahu shtyn reformën në sistemin gjyqësor në Izrael

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, ka shtyrë për muajin e ardhshëm procesin për diskutimin e reformës në sistemin gjyqësor, thuhet në deklaratën...

Kovaçevski paralajmëron veting në gjyqësor, pas kritikave të DASH

Kritikat e Departamentit amerikan të Shtetit (DASH) në raportin vjetor për të Drejta të Njeriut duhet të shërbejnë për angazhim më...

DASH: Korrupsioni, mungesa e pavarësisë në media e gjyqësor problem në Shqipëri 

Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; si edhe korrupsioni i vazhdueshëm në qeverisje, janë problemet kryesore...

Izraeli përballet me protestat më të mëdha në histori kundër ndryshimeve në gjyqësor

Qindra mijëra izraelitë kanë protestuar kundër planeve të qeverisë për të rishikuar sistemin gjyqësor. Sipas organizatorëve këto janë protestat më të...

Izrael, protesta kundër ndryshimeve që mund të dobësojnë sistemin gjyqësor

Për të katërtën javë rresht, dhjetëra mijëra izraelitë protestuan në të gjithë vendin kundër qeverisë. Demonstruesit mbanin në duar flamuj dhe brohorisnin "Jo diktaturës"...

A ka presione dhe shantazhe ndaj gjyqësorit? Flet Inspektori i Lartë i Drejtësisë

Inspektori i Lartë i Drejtësisë, Artur Metani deklaroi se shumë presione ndaj sistemit gjyqësor në vend. Në një intervistë për Euronews Albania,...

Bie besimi te gjyqësori në Maqedoninë e Veriut

Mbi 400 qytetarë në vit ankohen tek Avokati i Popullit për punën e gjyqësorit në Maqedoninë e Veriut, ndërsa çdo ditë...

Deklarata e Kim për gjyqësorin, gazetari: 3 çështjet ku mund të ndikojë politika

Gazetari Lavdrim Lita thotë se deklarata e ambasadores amerikane, Yuri Kim, në lidhje me përpjekjet për të joshur apo frikësuar gjyqtarët...