google

Akordi BE-Google, marrëveshje për rregullat e Inteligjencës Artificiale

Kompania “Alphabet” që ka në pronësi “Google” dhe Komisioni Evropian synojnë të arrijnë një pakt mbi inteligjencën artificiale që të përfshijë...

CEO i Google: Shqetësimi për inteligjencën artificiale më mban zgjuar natën

CEO i Google dhe Alphabet, Sundar Pichai tha sot se shqetësimet për zhvillimin e inteligjencës artificiale nuk e lënë të flejë...

Durrësi dhe Apolonia në Google, platforma që reklamon mbi 2000 pasuri kulturore

Tashmë në platformën Google Arts&Culture, gjenden dhe parqet arkeologjike të Durrësit dhe Apolonisë. Në këtë platformë gjenden mbi 2000 pasuri kulturore nga...

Google vendos të pushojë rreth 12,000 punëtorë

Google po planifikon të shkurtojë afërsisht 12,000 vende pune, duke reduktuar stafin e tij me 6% dhe duke shënuar raundin më...

Google nderon shqiptarët në 110-vjetorin e Pavarësisë

Në 110-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, Google ka nderuar shqiptarët në ditën më të rëndësishme historike të kombit. Google ka ndryshuar logon...

Google gjobitet me 391 milionë dollarë për mashtrim të përdoruesve

Kompania Google pranoi të paguante 391.5 milionë dollarë, për të mos nisur procedurat ligjore që kishin nisur kundër saj nga 40...

Nurellari: Kam ‘kuptuar’ që Google është femër, i bën 1 pyetje të bën dhe 5 të tjera

Gjetjet e Barometrit në Euronews Albania treguan se 89, 7 për qind e shqiptarëve kanë akses në internet. Për politologun Adri Nurellari,...

Prindërit vijnë të alarmuar për fëmijët pasi lexojnë në Google, thotë pediatrja

Mjekja pediatre, Valbona Shahinaj thotë se një pjesë e prindërve lexojnë informacione në Google në lidhje me medikamentet që duhet të...

Inxhinieri: Kërkon për dhimbje koke, Google të thotë se ke tumor

Njerëzit priren të kërkojnë informacione të natyrave të ndryshme, kryesisht shëndetësore në Google, por a është i besueshëm ky doktor virtual? Ermand...

Kujdes nga “Doktor Google”, mund të dëmtoni shëndetin!

Njerëzit priren të kërkojnë informacione të natyrave të ndryshme, kryesisht shëndetësore në Google, por a është i besueshëm ky doktor virtual? Ermand...

Ndëshkohet ‘Google’, Gjykata Evropiane lë në fuqi gjobën e Brukselit

Gjykata Evropiane e Drejtësisë ka vendosur se gjoba rekord e vendosur nga Brukseli ndaj “Google” duhet të ulet, por jo të...

5 markat më të kërkuara në Shqipëri dhe botë në vitin 2022

Në epokën e ritmeve të shpejta, ku kryefjalë është ndajfolja ‘shpejt, shpejt, shpejt’ – efiçenca është një nga asetet më të...

Largohet kreu i Policisë Kufitare, dështon takimi Kurti-Vuçiç | 5 ngjarje

Largohet nga detyra kreu i Policisë Kufitare, pritet rokadë në disa drejtori Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Gledis Nano firmos largimin...

Rusia gjobit kompaninë Google me 370 milionë dollarë

Kompania Google është gjobitur me 370 milion dollarë (21.1 miliardë rubla) këtë të hënë nga një gjykatë në Moskë. Sipas gjykatës, Google...

Përdoruesit kundër Google, shqetësim për çështjen e privatësisë

Google po i detyron konsumatorët evropianë të pranojnë opsionet që shkelin privatësinë kur krijojnë një profil. Kështu ka deklaruar Organizata Evropiane...

Lista e shteteve më të kërkuara në Google – për Serbinë, Kosova

Duke përdorur Google Trends, suedezi Andres Sundell ka përpiluar një listë të shteteve më të klikuara në Google, nga viti 2004-2022. Këto...