gra

Gerta Meta: Në zonat rurale votojnë burrat për gratë

Gerta Meta nga Shoqata për Kulturë Demokratike tha për “Barometri” në Euronews Albania se në zonat rurale burrat votojnë dhe për...

2 gra të dashuruara, nëna të dy vajzave| Flori Gjini rrëfen historinë e veçantë

Gazetari Flori Gjini rrëfeu në Euronews Albania historinë e veçantë të dy grave të dashuruara që janë nëna të dy vajzave...

Të shtëna në Itali, 3 gra të vrara me armë zjarri në një kafene në Romë

Tre gra, përfshirë një mikeshë të kryeministrit të ri të Italisë, u vranë kur një burrë hapi zjarr në një kafene...

Vrasja e grave, Hazizaj: Kosova një rast i veçantë, ka ende ndikimin e luftës

Aktivisti Altin Hazizaj e sheh Kosovën si një rast të veçantë, në lidhje me fenomenin e vrasjes së grave brenda familjes. Në...

Më shumë burra sesa gra të infektuar me HIV/AIDS, raporti 3 me 1

Olimbi Hoxhaj, drejtore ekzekutive e shoqatës së personave me HIV/AIDS, tha në një intervistë për “Goodmorning Albanians” se ka më shumë...

120 gra më shumë të dhunuara në Durrës krahasuar me një vit më parë

Në 9 muajt e parë të këtij viti, Durrësi ka regjistruar mbi 120 gra më shumë të dhunuara, krahasuar me të...

Dhuna në familje, Italia financon për strehim dhe formim profesional

Ishte vetëm 14 vjeçe kur ra pre e abuzimit seksual nga njerku i saj. Një familje nga Gjirokastra vendosi ta adaptojë, por...

Ish-Drejtoresha e Burgut të Grave: Gratë bëjnë burg për burrat e tyre

Ish-Drejtoresha e Burgut të Grave, Xhoi Jakaj thotë se ka pasur dhe ka raste, ku në institucionet e vuajtjes së dënimin,...

Cilat janë gratë presidente që udhëheqin shtetet evropiane?

7 shtete të Evropës kanë presidente gra. Më poshtë gjeni një listë të tyre: Greqi: Katerina Sakellaropoulou Hungari: Katalin Novak Kosovë: Vjosa Osmani Sllovaki: Zuzana Caputova Moldavi:...

REVIEW në serën me kanabis në Berat, detaje nga procesi i punës dhe pagesat e grave

Katër anëtarët e familjes Mema dyshohet se janë rekrutuesit e punëtorëve të cilët përpunonin kanabisin në serën e Drenovicës. Më tej...

FOTO | Zbulohet ‘fermë kanabisi’ në Berat, mbi 80 të arrestuar

Më shumë se 80 persona, pjesa më e madhe gra, janë arrestuar këtë të enjte gjatë një operacioni anti-drogë të zhvilluar...

Nuk ka harmoni në familjet shqiptare, thotë sociologia

Sociologia Entela Binjaku tha në një intervistë për Euronews Albania duke folur për ndasitë gjinore në Shqipëri tha se nuk e...

Mos u jepni shumë detyra burrave se nuk i mbajnë dot, thotë Ema Andrea

Aktorja Ema Andrea thotë se gratë nuk duhet t'u japin shumë detyra burrave, pasi ata nuk  i mbajnë dot. Në emisionin "Barometri"...

Gratë duan shefe gra në punë

Të pyetur nga Barometri në Euronews Albania, 37.8 e shqiptarëve deklaruan se është më mirë të kesh një drejtuese grua, se...

Protesta në Iran hyjnë në javën e gjashtë, studentët përballen me goditje ushtarake

Protestat e udhëhequra nga gratë në Iran hynë në javën e gjashtë, ndërsa studentët e universitetit u përballën me një goditje...

108 gra të burgosura në Ukrainë lirohen

Ukraina tha se ka kryer një tjetër këmbim të burgosurish “në shkallë të gjerë” me Rusinë, duke shtuar se të gjithë...