grate

India miratoi një ligj që parashikon 33 për qind të vendeve parlamentare për gratë

Parlamenti i Indisë ka miratuar një ligj historik që do të parashikonte 33 për qind të vendeve në dhomën e ulët...

Gratë shqiptare zgjedhin të behën nëna pasi mbushin 28 vjeç

Planet për të sjellë në jetë një fëmijë duket se sa vijnë  e shtyhen në kohë nga gratë shqiptare. Të dhënat e...

OKB: Bota po i braktis gratë

Duke nisur nga lufta kundër varfërisë e deri të qasja në edukim, apo përfaqësimi në politikë, bota është duke “dështuar” në...

Protestë për gratë e vrara, aktivistet aksion simbolik Ura e Dajlanit

Në orën 19:30 është zhvilluar një aksion simbolik tek Ura e Dajlanit në Durrës ku u vra Luljeta Preza. Aktivistet të shoqërisë...

VIDEO| Misteri i 22-grave të vrara, Interpol nis fushatën për identifikimin e tyre

Interpoli po fillon një fushatë për të identifikuar 22 gra, eshtrat e të cilave u gjetën në Gjermani, Holandë dhe Belgjikë...

U dhunuan nga gratë, 7 burra pajisen me urdhër-mbrojtjeje në Pogradec

Në shumicën e rasteve jemi mësuar që të dëgjojmë lajme se gratë denoncojnë dhunën që u shkaktojnë burrat, por ndryshe ndodh...

Bejko takim me gratë e vajzat: Rimbursojmë 100% kredi strehimi për disa kategori

Gratë dhe vajzat e Tiranës kanë qenë në fokusin e kandidatit të Partisë Demokratike, Roland Bejko këtë fillim jave. Bejko premtoi më shumë mbështetje për...

Mjekja: Gratë marrin dhjamin e kofshëve dhe mbushin fytyrën

Sipas një studimi për gratë dietat e tyre të dobësimit janë më të suksesshme pas kalimit të menopauzës. Konkretisht gratë mbi 45 vjeç,...

Pse vetëm gratë lejohen të punojnë në këtë treg

Në pamje të parë, Ima Keithel është si çdo treg tjetër. Radhët e shitësve janë këtu nga muzgu deri në agim, duke...

Gratë sipërmarrëse në RMV, programet e zhvillimit rrisin me 35% numrin në biznes

Me mijëra gra të papuna në Maqedoninë e Veriut presin një lajmërim nga zyra e punës. Por ka edhe nga ato...

Irani instalon kamera në vende publike për të identifikuar gratë pa shami

Autoritetet iraniane po instalojnë kamera në vende publike dhe në rrugë për të identifikuar dhe penalizuar gratë që nuk vendosin shami...

Deklarata e fortë e Dragotit: Burrat bëjnë burg sepse “i nxisin” gratë

Sipas një studimi, gratë kanë tru më të shëndetshëm dhe më të ngarkuar, që do të thotë se ato shkojnë në...

Studimi: Gratë kanë tru më të shëndetshëm, por më të ngarkuar se burrat

Një psikiatër i njohur ka zbuluar një nga ndryshimet më të mëdha midis trurit të mashkullit dhe atij femëror. Dr Daniel Amen,...

Ratkoceri: Edhe me urdhër mbrojtjeje gratë janë vrarë nga burrat e tyre 

Vedije Ratkoceri, ligjëruese në Fakultetin juridik të Universitetit të Evropës Juglindore në RMV. Jep lëndën "dhuna në familje" në Fakultet. Në një intervistë...

Vendi ku gratë kanë më pak të drejta në botë

Shefja e Misionit të OKB-së në Afganistan, Roza Otunbayeva, njoftoi më 8 mars, Ditën Ndërkombëtare të Gruas, se Afganistani nën qeverinë...

“Janë forca pas çdo vështirësie” – Lulzim Basha uron gratë për 8 Mars

Ish-kryetari i Partisë Demokratike Lulzzim Basha ka shpërndarë një mesazh urimi me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas. Përmes një postimi në...