greqi

Humb jetën në një aksident në Greqi 54-vjeçari shqiptar

Një shtetas shqiptar ka humbur jetën në një aksident në qendër të Selanikut. Mediat greke raportojnë se 54-vjeçari, identiteti i të cilit...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija...

Rreth 45 emigrantë të zhdukur në brigjet greke 

Autoritetet greke janë ende në kërkim të dhjetëra emigrantëve të zhdukur pasi një varkë u mbyt në një ishull juglindor. Nga 25...

Nuk do ta njohim Kosovën, thotë ambasadori i Greqisë në Serbi

Greqia nuk po ndryshon qëndrim dhe nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës. Kështu u shpreh ambasadori i Greqisë në Beograd Giorgos...

Mbyten 50 emigrantë në Greqi, ishin nisur me varkë nga Turqia

Autoritetet në Greqi druhen se shumë persona kanë humbur jetën pasi një varkë me të cilën udhëtonin në përpjekje për të...

Mitsotakis për skandalin e përgjimeve: Të rinovohet shërbimi sekret grek

Skandali i përgjimeve po trondit qeverinë greke të drejtuar nga Kiriakos Mitsotakis. Dy ditë më parë dhanë dorëheqjen drejtori i Shërbimit...

VIDEO | Zjarr në kufirin mes Shqipërisë dhe Greqisë

Një vatër zjarri është aktivizuar këtë të dielë në Piramida 17 të Kolonjës, në kufirin mes Shqipërisë dhe Greqisë. Zjarri është i...

Në Greqi mund të fiken dritat e rrugëve dhe monumenteve historike gjatë natës

Pas kësaj vere, me shumë mundësi rrugët në Greqi do të ndriçohen më pak, monumentet historike nuk do të kenë më dritë artificiale...

Mitsotakis: Erdogan të merret me ekonominë turke, jo me fantazi neo-otomane

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis ka folur në lidhje me marrëdhëniet e tensionuara mes Athinës dhe Ankarasë. Në një intervistë për CNN,...

Malaj: S’ka marrëveshje me Greqinë për pensionet pa hyrë Shqipëria në BE

Specialisti për çështjet e emigracionit në Greqi, Fatos Malaj e sheh si të vështirë mundësinë për arritjen e një marrëveshjeje mes...

Rama takon Princin saudit në Greqi

Princi i Kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, u takua me kryeministrin shqiptar Edi Rama gjatë një vizite në Athinë,...

‘Të bëhemi shembull për vendet e tjera’, Greqia optimiste për sezonin veror

Sikundër çdo verë, Greqia është një nga destinacionet e preferuara për të kaluar pushimet. Turizmi është edhe një nga sektorët i...

Princi saudit ndalet në Athinë: Ta shndërrojmë Greqinë në qendër të hidrogjenit

Princi i kurorës saudite Mohammed bin Salman u ndal në Athinë, ndërsa filloi udhëtimin e tij të parë në Bashkimin Evropian...

Turqia akuza ndaj Greqisë për varkën me emigrantë, asnjë reagim nga pala helene

Turqia akuzoi të hënën Greqinë se ka zmbrapsur një varkë që transportonte emigrantë nga ujërat territoriale greke në ato turke. Ministria e...

Greqia në vështirësi nga zjarret, rajonet më problematike

53 vatra zjarri shpërthyen në Greqi gjatë fundjavës ndërsa vala e të nxehtit vijon të mbetet rrezik. Temperaturat ekstreme parashikohet të zgjasin...

Zjarret masive përfshijnë Greqinë, qindra banorë dhe turistë të evakuuar

Zjarret masive kanë përfshirë veriun, jugun dhe lindjen e Greqisë. Qindra banorë dhe turistë janë evakuuar nga ishulli lindor i Egjeut,...