greqi

Gjermania marrëveshje me Greqinë për dërgimin e tankeve në Ukrainë

Gjermania do të ndihmojë që tanket e periudhës sovjetike që disponon Greqia të dërgohen në Ukrainë dhe t’i zëvendësojë ato me...

Dendias: Greqia është kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias është takuar këtë të martë me homologen e tij në Bosnje Hercegovinë, Bisera Turkoviç. Pas takimit...

Avionët F-16 përshkallëzojnë konfliktin Turqi-Greqi

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar së fundmi se për të homologu grek, Kyriakos Mitsotakis “nuk ekziston më”. Komenti ka ardhur...

Java kulturore greke, në Tiranë shfaqet ‘Miti i Amazonave’

Java kulturore greke në Shqipëri ka sjellë një sërë aktivitetesh. Në Tiranë është shfaqur baleti "Miti i Amazonave" që bazohen në lashtësinë e shtetit fqinj. Nga parku...

Greqia letër OKB-së: Turqia po sfidon sovranitetin në ishujt e Egjeut

Greqia i dërgoi një letër kreut të Kombeve të Bashkuara duke pretenduar se Turqia po sfidon sovranitetin e saj mbi ishujt...

Erdogan: S’e njoh Mitsotakis si lider të Greqisë, nuk takohem më me të

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se nuk e njeh më Kyriakos Mitsotakis si kryeministër të Greqisë fqinje dhe ka...

Shqipëria zgjedh firmën e gruas së Toni Bler përballë Greqisë në Hagë për detin

Shqipëria ka kontraktuar një kompani britanike për t’u përfaqësuar në Hagë përballë Greqisë lidhur me çështjen e kufirit detar. Kështu tha Artur...

Ministria shqiptare dhe greke e Kulturës marrëveshje për arkeologjinë

Ministrja e Kulturës Elva Margariti me homologen greke Lina Mendoni kanë nënshkruar sot një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e arkeologjisë dhe...

Dendias: Greqia mbështet Shqipërinë për hapjen e negociatave me BE-në

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias deklaroi se vendi i tij mbështet procesin e hapjes së negociatave të...

Osmani: Të përkushtuar për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me Greqinë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi se vendi është i gatshëm të thellojë bashkëpunimin në të gjitha fushat me Greqinë, përfshirë...

Hepatiti akut tek fëmijët, mjeku grek: Prindërit nuk duhet të shqetësohen

Mjeku grek Gkikas Magiorkinis tha në emisionin ‘Sot’ në Euronews Albania se prindërit nuk duhet të shqetësohen lidhur me hepatitin akut...

Greqia heq maskat në ambientet e mbyllura nga 1 qershori

Ministri i Shëndetësisë i Greqisë, Thanos Plevris, ka deklaruar se mbajtja e detyrueshme e maskave në shumicën e vendeve publike do...

Rregullat e reja të peshkimit, debat mes zv. Ministrit dhe peshkatarit

Tre mijë lekë në muaj duhet të paguajë një peshkatar amator, që del për të peshkuar kryesisht për synim çlodhës e...

Terminali i ri i gazit në Greqi synon furnizimin e Evropës juglindore

Në Greqi ka nisur ndërtimi i një terminali të ri të gazit të lëngshëm natyror i cili synon të përmirësojë furnizimin...

Italia e Greqia lehtësojnë kufizimet COVID në prag të sezonit turistik

Italia dhe Greqia kanë lehtësuar masat kufizuese për COVID-19 në prag të pikut të sezonit turistik. Autoritetit i aviacionit civil në Greqi...

Biznesi grek në krizë nga rritja e çmimeve

Rritja e çmimeve të energjisë dhe inflacioni në Greqi i kanë dhënë një goditje të fortë biznesit të vogël, që më...