greqi

Greqia pranë Ballkanit Perëndimor, Mitsotakis: Përpjekje për ta afruar me BE-në

Samiti për Bashkëpunim në Evropën Juglindore që zhvillohet këtë fundjavë në Selanik është një mundësi për Greqinë që të "sinjalizojë rëndësinë e...

Kurti: Raportet me Greqinë po bëhen gjithnjë e më të afërta

Kryeministri Albin Kurti thotë se marrëdhëniet e Kosovës me Greqinë po afrohen çdo ditë e më shumë. Përmes një postimi në rrjetet...

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias viziton sot Kosovën

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Dendias do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Kosovë ditën e sotme. Dendias do...

Cili shtet ka shoferët më të këqinj në Europë?

Një studim i porositur nga operatori rrugor francez Vinci Autoroutes ka bërë disa zbulime mjaft interesante këtë fillim sezoni veror. Duhet thënë...

Tensionet Turqi-Greqi për Egjeun, Mitsotakis: Do të mbrohemi nëse lind nevoja

Greqia i ka dërguar dy letra Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, ku refuzon argumentet e Turqisë mbi statusin e...

Rritja e inflacionit shtrenjton me 30% çmimin e sufllaqes greke

Teksa pronarët e restoranteve në Greqi bëhen gati për sezonin veror, ata po ndjekin me shqetësim impaktin e dëmshëm të inflacionit,...

Tensionet Greqi-Turqi, Erdogan: Nuk ka bisedime të nivelit të lartë me Athinën

Turqia nuk do të zhvillojë më bisedime të nivelit të lartë me Greqinë, lajmi u bë me dije nga  presidenti turk...

Greqia ndryshon rregullat e COVID-it, jo më maska të detyrueshme nga 1 qershori

Greqia është vendi i fundit në Europë i cili ndryshon rregullat covid. Nga 1 qershori, maskat nuk kërkohen në pjesën më...

Gjermania marrëveshje me Greqinë për dërgimin e tankeve në Ukrainë

Gjermania do të ndihmojë që tanket e periudhës sovjetike që disponon Greqia të dërgohen në Ukrainë dhe t’i zëvendësojë ato me...

Dendias: Greqia është kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias është takuar këtë të martë me homologen e tij në Bosnje Hercegovinë, Bisera Turkoviç. Pas takimit...

Avionët F-16 përshkallëzojnë konfliktin Turqi-Greqi

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar së fundmi se për të homologu grek, Kyriakos Mitsotakis “nuk ekziston më”. Komenti ka ardhur...

Java kulturore greke, në Tiranë shfaqet ‘Miti i Amazonave’

Java kulturore greke në Shqipëri ka sjellë një sërë aktivitetesh. Në Tiranë është shfaqur baleti "Miti i Amazonave" që bazohen në lashtësinë e shtetit fqinj. Nga parku...

Greqia letër OKB-së: Turqia po sfidon sovranitetin në ishujt e Egjeut

Greqia i dërgoi një letër kreut të Kombeve të Bashkuara duke pretenduar se Turqia po sfidon sovranitetin e saj mbi ishujt...

Erdogan: S’e njoh Mitsotakis si lider të Greqisë, nuk takohem më me të

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka deklaruar se nuk e njeh më Kyriakos Mitsotakis si kryeministër të Greqisë fqinje dhe ka...

Shqipëria zgjedh firmën e gruas së Toni Bler përballë Greqisë në Hagë për detin

Shqipëria ka kontraktuar një kompani britanike për t’u përfaqësuar në Hagë përballë Greqisë lidhur me çështjen e kufirit detar. Kështu tha Artur...

Ministria shqiptare dhe greke e Kulturës marrëveshje për arkeologjinë

Ministrja e Kulturës Elva Margariti me homologen greke Lina Mendoni kanë nënshkruar sot një marrëveshje bashkëpunimi në fushën e arkeologjisë dhe...