greve

Gratë në Islandë grevë për paga të barabarta me burrat, bashkohet edhe kryeministrja

Sot gratë në Islandë kanë hyrë në një grevë njëditore për paga të barabarta për burrat dhe gratë dhe për t'i...

Grevë e gjigantëve të automjeteve në SHBA, 10 mijë punonjës ndërpresin punën

Mbi 10 mijë punonjës të tre prodhuesve më të mëdhenj të automjeteve në Shtetet e Bashkuara kanë hyrë në grevë. Puna është...

Aktorët largohen nga premiera e filmit, Hollivudi paralizohet nga greva

Shoqata e Aktorëve të Ekranit me qendër në Los Anxhelos ka hyrë zyrtarisht në grevë, duke shënuar fillimin e mbylljes më...

Kaos në transporte, grevë e hekurudhave në Itali. Në Gjermani bllokohen aeroportet

Trenat pa lëvizur dhe bagazhet e vendasve dhe turistëve të mbushur me durim. Trafiku hekurudhor në Itali u çorodit seriozisht ditën...

Paralajmërim për greva të reja në Gjermani

Unioni Gjerman i Hekurudhave dhe Transportit (EVG) nga ora tre e mëngjesit të sotëm deri në orën 11:00 ka bllokuar sërish...

Skenaristët e Hollywoodit gati të hyjnë në grevë nëse nuk plotësohen kushtet e tyre 

Skenaristët e Hollywoodit votuan në shumicë se mund të hyjnë në grevë nëse nuk arrijnë një kontratë më të favorshme me...

Paralizohet Gjermania, grevë masive në të gjitha mjetet e transportit

Nis sot në Gjermani ajo që mund të konsiderohet si greva më e madhe në tre dekada, e cila do të...

Grevë e përgjithshme në Francë, vijojnë protestat anti-Macron

Në Francë po mbahet greva e përgjithshme kundër reformës së pensioneve. Bllokadat në rrugë u vendosën që në orët e para...

Vijojnë protestat dhe grevat në Francë kundër reformës në pensione

Qindra mijëra njerëz kanë vendosur të vazhdojnë grevat dhe protestat në Francë të enjten, pasi presidenti Emmanuel Macron u zotua të...

Greva kundër planit të Macron për moshën e pensionit

Mijëra njerëz në Francë iu bashkuan një greve mbarëkombëtare të mërkurën, në përgjigje të planit të presidentit Emmanuel Macron për të...

Regjisori iranian hyn në grevë urie në shenjë proteste ndaj “veprimeve çnjerëzore”

Regjisori iranian Jafar Panahi, i cili aktualisht ndodhet në burg, ka hyrë në grevë urie për të protestuar ndaj veprimeve të...

Grevat paralizojnë Britaninë | Punonjës të sektorëve të ndryshëm bojkotojnë punën

Britania e Madhe është përballur të mërkurën me një nga protestat më të mëdha të 10 viteve të fundit, të organizuara...

Invalidët në Elbasan kërcënojnë me grevë, afro 200 personave iu është hequr kempi

Ka kaluar një muaj nga koha kur invalidët në qytetin e Elbasanit ndërprenë grevën e tyre pasi iu premtua se brënda...

Franca përfshihet nga grevat, protesta ndaj rritjes së moshës së pensionit

Reforma e përgatitur nga presidenti Emmanuel Macron për rritjen e moshës së pensionit ka arritur një moment kritik, pasi sindikatat po...

Qeveria britanike po dërgon 1200 ushtarë për të zëvendësuar stafin e ambulancës 

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi sot se do të dërgojë 1200 pjesëtarë të ushtrisë dhe 1000 nëpunës civilë për të...

Elbasan, anëtarët e Shoqatës së Personave me Aftësi të Kufizuara në grevë

Disa nga anëtarët e Shoqatës së Personave me Aftësi të Kufizuara në Elbasan kanë nisur sot një grevë urie. Kjo, për shkak...