grure

Ankorimi ende larg, asnjë anije ukrainase me grurë s’ka mbërritur në destinacion

Anija e parë me drithë që la Ukrainën nuk ka mbërritur ende në destinacionin e saj, Tripoli të Libanit, për shkak...

Hapja e eksporteve të grurit ul çmimet, rënie rekord pas vitit 2008

Çmimet globale të ushqimeve ranë në mënyrë drastike, me 8.6 për qind në fund të muajt korrik në krahasim me qershorin....

Katër anije të tjera me grurë nisen nga portet e Ukrainës

Katër anije të tjera që transportonin grurë dhe vaj luledielli janë larguar nga portet e Ukrainës nëpërmjet një korridori të sigurt...

Tre anije të tjera me grurë do të nisen nga portet e Ukrainës

Ministria turke e Mbrojtjes deklaroi se tri anije të mbushura me drithëra do të nisen nga portet e Detit të Zi...

Anija e parë me grurë niset nga porti i Odesës

Anija e parë që transportonte grurë është nisur nga porti ukrainas në një marrëveshje që synon lehtësimin e krizës globale të...

Anija e parë ukrainase me grurë mund të niset të premten

Anija e parë ukrainase me grurë që nga pushtimi rus mund të largohet nga porti i Odesës të premten, por detajet...

30 mijë lekë për 1 hektar me grurë, vendimi i ri për subvencionimin e fermerëve

Ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca njoftoi se çdo fermer që mbjell 1 hektar grurë, do të marrë mbështetje 30 mijë lekë...

Çfarë do ndodhë me eksportin e grurit ukrainas pas sulmit rus në Odesa?

Ukraina po përgatitet për të rifilluar eksportet e grurit nga portet e saj të Detit të Zi, pavarësisht sulmi raketor rus...

Maqedonia e Veriut ndalon eksportin e grurit, miellit dhe druve

Këtë të mërkurë, qeveria e Maqedonisë së Veriut ka miratuar një sërë masash të reja për përballimin e krizës ekonomike. Duke filluar...

Ukraina, Rusia dhe Turqia takim me zyrtarët e OKB-së për eksportin e grurit

Delegacionet ushtarake nga Ukraina, Rusia dhe Turqia takohen sot me zyrtarët e OKB-së në Stamboll. Ankaraja ka luajtur një rol kyç në...

Blinken: Bllokimi i grurit ukrainas nga Rusia, ndikim në trazirat në Sri Lanka

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken deklaroi se bllokimi i eksportet të grurit ukrainas mund të ketë ndikuar në trazirat që...

Mbi 20 milionë tonë grurë i bllokuar, Ukraina kërkon rrugë të reja

Plot 22 milionë tonë grurë janë të bllokuar në Ukrainë, me presionin që po rritet pasi korrjet e reja kanë filluar. Vendi...

Zelenski: 60 mln tonë drithë mund ‘të ngecë’ në Ukrainë deri në vjeshtë

Deri në 60 milionë tonë drithë mund të ngecen në Ukrainë deri në vjeshtë nëse vendi vazhdon të përballet me eksporte...

Ukraina i kërkon Turqisë të ndalojë anijen ruse me grurë ukrainas

Ukraina ka kërkuar që autoritetet turke të ndalojnë një anije me flamur rus që transportonte grurë ukrainas, tha për CNN ambasadori...

Turqia ndalon anijen ruse që po transportonte grurë ukrainas

Autoritetet doganore në Turqi kanë ndaluar një anije ruse mallrash që transportonte drithë për të cilën Ukraina thotë se është e...

Bllokimi i grurit ukrainas nga Rusia përbën krim lufte, sipas Borrell

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Europian, Josep Borrell thotë se bllokimi i eksporteve ukrainase të grurit nga ana e...