grure

Niset anija me grurë, nga Odesa do të kalojë përgjatë vijës së NATO-s

Anija tregtare “Primus” është nisur nga porti i Odesës në Ukrainë në drejtim të Bullgarisë, e ngarkuar me grurë ukrainas. Bëhet...

Gruri ngelet në magazina, çmimi rritet me 5 lekë

Në qoftë se deri para pak ditësh çmimi i grurit varionte nga 25-26 lekë për kg, tani ai shitet nga 28-30...

“Javës tjetër vij me shalqi”, Korreshi: Këtë buqetën me grurë e kemi për qeverinë

Deputeti i Partisë Demokratike, Saimir Korreshi shpjegoi për mediat simbolikën e buqetës me grurë që kishte marrë me vete para se...

Ukraina grurë për botën, Zelensky: Do t’i përmbushim detyrimet pavarësisht luftës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i dha jetë iniciativës “Drithëra nga Ukraina”, misioni kryesor i të cilës do të jetë shpërndarja e...

Delegacionet e BE-së dhe Rusisë kërkojnë zgjatjen e marrëveshjes së grurit 

Në takimin e të hënës, zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Rusisë Sergej Vershinin dhe shefi i sapoemëruar i delegacionit të...

Zelensky kërkon zgjatjen e marrëveshjes së eksportit të grurit në Detin e Zi

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky i tha ambasadores së SHBA në Kombet e Bashkuara të martën se marrëveshja për eksportin e grurit...

Ukraina nis anijet me grurë, reagon Kremlini: Lojë e rrezikshme

Autoritetet në Ukrainë kanë deklaruar se 12 anije të ngarkuara me drithëra u nisën të hënën nga portet e detit të...

Bota kritikon Rusinë: Tërheqja nga akordi i transportit të grurit, katastrofë

Rusia do të njoftojë zyrtarisht sekretarin e përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres për tërheqjen nga akordi për transportin e drithërave. Lajmin...

OKB-ja kërkon zgjatjen e marrëveshjes për eksportin e grurit ukrainas

Kombet e Bashkuara kanë kërkuar që e marrëveshja për eksportin e grurit mes Ukrainës dhe Rusisë, e cilia ishte ndërmjetësuar nga...

Ukraina eksportoi tetë milionë tonë drithë

Si pjesë e nismës për eksportin e grurit, Ukraina deri më tani ka eksportuar tetë milionë ton produkte bujqësore përmes porteve...

30 mijë lekë për 1 hektar grurë, Rrapaj: Fermeri mund të mbulojë kostot e plehërimit

Suvencionimi me 30 mijë lekë për një hektarë të mbjellë me grurë është stimulim për të rritur sasinë e prodhimit të...

30 mijë lekë për çdo hektar me grurë, Rama: Aplikimet nga 1 në 23 shtator

Të gjithë fermerët shqiptarë që kultivojnë grurin në tokat e tyre, do të mbështeten financiarisht nga qeveria me 30.000 lekë për...

Pesë anije të tjera me grurë nisen nga portet e Ukrainës

Pesë anije të tjera me misër dhe grurë janë larguar nga portet e Ukrainës duke transportuar misër dhe grurë. Tre anije janë...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin...

Nisen nga Ukraina dy anije të tjera me grurë

Dy anije të tjera me grurë janë larguar nga portet e Ukrainës këtë të shtunë, në bazë të marrëveshjes të mbështetur...

Del nga rruga kamioni me grurë, trafik i rënduar në Durrës-Tiranë

Një kamion i ngarkuar me grurë ka dalë nga rruga dhe si pasojë i gjithë gruri është derdhur në autostradën Durrës-Tiranë. Drejtuesi...