hage

Kimberly West emërohet prokurore në Gjykatën Speciale në Hagë

Ish-prokurorja federale amerikane, Kimberly West, është emëruar prokurore e specializuar në Gjykatën Speciale të Hagës, e cila heton krimet e pretenduara...

Komandant “Ujku”, flet dëshmitari i 7-të kundër Pjetër Shalës në Hagë

Në seancën gjyqësore në rastin kundër Pjetër Shalës i njohur me nofkën komandat “Ujku”, tashmë ka nisur dhënien e  dëshmisë së...

Dëshmitari i shtatë në gjykimin ndaj ish-krerëve të UÇK, 7 orë dëshmi në Hagë

Gjykata Speciale ka shtyrë për një javë gjykimin ndaj Thaçit dhe të tjerëve.  Kështu është bërë e ditur nga vetë Specialja...

Dëshmitari i katërt në Hagë, çfarë pritet të ndodhë me ish-krerët e UÇK

Vazhdon në Hagë seanca gjyqësore ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit. Sot pritet të dëgjohet dëshmitari i katërt. Në...

Një tjetër dëshmitar kundër Thaçit. Çfarë pritet të ndodhë sot në Hagë

Ish-krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimit, sot do dalin sërish para trupit...

Zelensky nga Haga: Të gjithë duam ta shohim Putinin një ditë këtu

“Të gjithë duam të shohim një Vladimir të ndryshëm këtu në Hagë”, thotë Zelenskyy Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky mbajti këtë të...

Mbrojtja e Thaçit vijon intervistimin e dëshmitarit të prokurorisë, çfarë tha ai dje

Në Dhomat e Specializuara në Hagë po vazhdon gjykimi ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës(UÇK). Mbrojtja e ish-presidentit Hashim Thaçi,...

Çështja e detit| Eksperti: Të dalim nga Haga, të kërkojmë ndërmjetësim amerikan

Duke komentuar çështjen e detit, eksperti i marrëdhënieve ndërkombëtare, Agron Alibali tha në një intervistë për Euronews Albania se është më...

Zjarri i madh në Korenë e Jugut, qindra njerëz evakuohen

Qindra njerëz u evakuuan për shkak të një zjarri të madh që përfshiu sot pjesë të qytetit bregdetar të Koresë së...

Eksperti: Procesi në Hagë mbyllet në 2025, ish-komandantët do dalin të pafajshëm

Eksperti i sigurisë Drizan Shala tha në një intervistë për Euronews Albania se gjyqi ndaj ish-krerëve të UÇK në gjykatën Speciale...

Vendimi i Speciales: Salih Mustafa u detyrohet 207 mijë euro viktimave të tij

Gjykata Speciale e Kosovës, me seli në Hagë, ka nxjerrë të enjten një vendim, me tëcilin e detyron ish-komandantin e Ushtrisë...

Rama: Gjykata do dënojë ish-komandantët e UÇK pa prova për të mbrojtur nderin e vet

Gazetari Luan Rama tha në “Now me Erla Mëhillin” se ish-liderët e UÇK do të dënohen pa prova. Sipas tij një vendim...

Gazetarja Alishani: Fjalimi i Jakup Krasniqit patetik dhe hipokrit

Gazetarja Alba Alishani deklaroi në “Now me Erla Mëhillin” se fjalimi i Jakup Krasniqit në Hagë iu duk pattik, hipokrit dhe...

Krasniqi thirrje për trupën gjykuese në Hagë: Mos përdorni shënimet e mia si prova

Ish-kreu i UÇK-së Jakup Krasniqi në gjyqin e Hagës në fund të fjalës së tij bëri tre lutje për trupën gjykuese. Ai...

Krasniqi: Përmbajtja e akuzës më ka lënduar më shumë se torturat e Serbisë

Ka mbajtur fjalën para Gjykatës në Hagë ish-udhëheqësi i UÇK-së Jakup Krasniqi, i cili akuzohet për krime lufte. Në fjalën e tij...

‘Akuza ndaj meje s’ka logjikë’, Krasniqi: S’kam qenë i përfshirë në asnjë vrasje

Ka mbajtur fjalën para Gjykatës në Hagë ish-udhëheqësi i UÇK-së Jakup Krasniqi, i cili akuzohet për krime lufte. Në ditën e tretë...