hakerat

Twitter sulmohet nga hakerat, shpërndahen mbi 200 mln e-maile të përdoruesve

Më shumë se 200 milionë adresa e-mailesh janë vjedhur nga Twitter. Hakerat i kanë publikuar në disa forme online ku qarkullojnë pa pagesë. Rrjeti...

Hakerat publikojnë 214 certifikata elektronike dhe dëshmi penaliteti

Hakerat iranianë kanë publikuar 214 certifikata elektronike ose dëshmi penaliteti. Publikimi i Homland Justice është bërë në një prej kanaleve të...

Eksperti i sigurisë: Disa punonjës të SHISH rrezikojnë jetën dhe karrierën

Eksperti i sigurisë Ergys Muzhaqi thotë se punonjës të SHISH emrat e të cilëve janë publikuar nga hakerat janë të rrezikuar...

Hakerat publikojnë videot e përgjimeve të SHISH

Hakerat kanë publikuar videot e përgjimeve të Shërbimit Informativ Shqiptar, SHISH. Një nga videot e publikuara nga "Homeland Justice" tregon përgjime në...

Vendet e Ballkanit bien dakord për lëvizjen e lirë/ 5 zhvillimet kryesore

Historike | Vendet e Ballkanit bien dakord për lëvizjen e lirë (3 marrëveshjet) 6 liderët e Ballkanit e Perëndimor kanë firmosur...

Hakerat shënjestrojnë SHISH, zbulohen emrat dhe pozicionet e 400 punonjësve

Hakerat iranianë zbulojnë një pjesë të identitetit të funksionarëve të shërbimit informativ shtetëror. Në bazë të materialit të publikuar nga “Homeland...

Rama reagon pas publikimit të udhëtimeve të tij nga hakerat

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas publikimit të hyrje-daljeve të tij nga hakerat në faqen Homeland Justice. Përmes një postimi në Twitter,...

A mund të ndërhyjnë hakerat në zgjedhje? Flet nënkomisionerja e KQZ-së

Nënkomisionerja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Lealba Pelinku thotë se hakerat nuk mund të ndërhyjnë në procesin apo dhe në rezultatin...

Hakerat publikojnë hyrje-daljet në sistemin TIMS të kreut të SHISH

Hakerat kanë publikuar të dhënat dhe hyrje-daljet në sistemin TIMS të kreut të SHISH, Helidon Bendo. Publikimi i radhës është bërë nga...

‘Të dyshuarit’ e policisë, në listën iraniane politikanë, artistë e ambientalistë

Dosjen prej 1.7 gigabajt, që hakerat iranianë publikuan të hënën, e kanë titulluar “Lista e të dyshuarve”. Por, në morinë e emrave...

Jo ‘Memex’, por TIMS, të dhënat të përpunuara nga rubrika ‘raport ngjarjesh’

Të dhënat e fundit të publikuara nga hakerat e dyshuar iranianë nuk janë të sistemit operativo-policor MEMEX por janë në vazhdën...

Hakerat goditën MEMEX? Spiropali: Postojnë emra pa lidhje, hidhen akuza absurde

Ministrja e Marrëdhënieve me Parlamentin, Elisa Spiropali, ka reaguar  pas publikimit të materialeve  të që dyshohet se janë të sistemit MEMEX...

Berisha: Hakerat qeveritarë sulmuan sistemet për të fshehur gjurmët

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha u shpreh në një konferencë për mediat se ‘hakerat qeveritarë” kanë sulmuar sistemet online për...

Hakerët iranianë publikojnë dokumente të tjera të policisë

'Homeland Justice' ka publikuar dokumente të tjera nga skedarët e policisë. Bëhet fjalë për persona të dyshuar kontingjentë të përfshirë në krime. Rreth...

Sulmet kibernetike, Kim: Disa keqdashës u përpoqën të minojnë demokracinë

Ambasadorja e SHBA-së, Yuri Kim e ftuar në aktivitetin e "Dhomës Amerikane të Tregtisë" komentoi sulmet kibernetike që ndodhën në vendin...

Kreshnik Spahiu: Bashkëpunëtorët e hakerave iranianë në policinë e shtetit

Juristi Kreshnik Spahiu thotë se publikimi i e-maileve sekrete të drejtorit të policisë së shtetit, Gledis Nano nga hakerat iranianë nuk...