histori

Histori me para ruse/ Si nisën akuzat ndaj Metës, Bashës e Ramës për lobimin në SHBA

Po bëhen gati 5 vite tashmë që në fjalorin e politikës shqiptare një nga togfjalëshit më të përdorur janë ‘paratë ruse’....

“Ba hajde se kam frikë”, varrmihësi rrëfen historinë kur dëgjonte zërin e një fëmijë

Astriti, i cili punon si varrmihës është personazhi i kësaj jave në “Real People”. Ai ka treguar për ndodhinë më të...

Historia e notareve siriane, Netflix sjell aventurën e dhimbshme të dy motrave

Një histori pikëlluese por që ia vlen të tregohet. Ajo rrëfen realitetin me të cilin përballen refugjatët. “Notaret” është një biografi...

Blendi Klosi tregon historinë, falënderon pas 12 vjetësh Andi Bushatin

Ndërsa në “Now me Erla Mëhillin” diskutohej nëse qëndron realizimi i takimit të liderëve të BE-së me ata të Ballkanit Perëndimor...

Palermo| “Jo veç mafie”, gazetarja e Euronews bën qytetin të flasë shqip

Siç dhe është bërë e njohur prej disa muajve, Ilnisa Agolli tashmë i është bashkuar gjigandit mediatik Euronews me qendër Shqipërinë. Ajo...

Këto 15 foto me ngjyra do ndryshojnë mënyrën si e shihni historinë

Ndonjëherë na duket se njerëzit në të shkuarën e kanë parë jetën bardhë e zi - por kjo nuk mund të...

10 funeralet më të mëdha në histori

Këto janë 10 funeralet më madhështore të regjistruara në histori. Princesha Diana 25 vjet më parë, më 6 shtator 1997, një arkivol bëri...

Fotografitë që ndryshuan botën njëherë e përgjithmonë

Disa nga fotot më të famshme të të gjitha kohërave janë ngulitur në memorien tonë edhe nëse shpesh mund të mos...

Një muze në Tiranë rrëfen historinë e grave shqiptare

Mes shumë muzeve që ka kryeqyteti, gjendet edhe muzeu i gruas që ndoshta shumë prej jush nuk e di. Ky muze rrëfen...

Rusia po përpiqet të fshijë historinë e Ukrainës, thotë Zelenski

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski deklaroi se Rusia po përpiqet të fshijë historinë e Ukrainës. Deklaratën, Zelenski e dha këtë të premte gjatë...

Të shtënat me armë në SHBA, detaje nga historitë e të mbijetuarve

Politikanët në Uashington kanë dëgjuar detaje tronditëse nga anëtarët e familjeve të personave që janë vrarë gjatë të shtënave me armë...

Historia e huliganëve dhe 10 klubet më të rrezikshme në botë

Huliganizmi në futboll daton që nga shekulli i 13-të, gjatë sundimit të Mbretit Eduart III në Angli – vendin ku ky...

Suedia do të dërgojë armë në Ukrainë

Suedia njoftoi të dielen se do të dërgojë pajisje ushtarake dhe ndihma të tjera në Ukrainë. Kryeministrja Magdalena Andersson tha se është...

Koleksionistja Reijna Kulla zbulon paratë dhe objektet e vjetra

Reijna Kulla Çystri është ka pasion për të koleksionuar gjërat e vjetra, të cilat marrin vlerë kur koha kalon. Sot ajo ka...

19 shkurti, ngjarjet e kësaj dite që shënuan histori

Në epokën që jemi, çdo ditë e vitit mund të shënojë ngjarje të rëndësishme që kanë ndodhur në histori. Nga dorëheqje...