historia

Historia e errët e Suedisë: Pse u sterilizuan 30.000 njerëz kundër vullnetit të tyre

Ndërmjet viteve 1934 dhe 1976, Suedia krijoi një plan eugjenik, bazuar në shkencën e biologjisë racore, me synimin për të "hequr...

Historia e trishtë e orëndreqëses: Zemra s’bën tik-tak, burri më la se s’bëja fëmijë

Irena, një orëndreqëse që punon prej 55 vitesh në këtë profesion, rrëfeu në emisionin Real People, në Euronews Albania, rrugëtimin e...

Historia e një mashtruesi, si qëndroi 2 vjet pa paguar asgjë në hotelin me 5 yje

Një person në Indi ka arritur të qëndrojë për thuajse dy vjet në një hotel me 5 yje në kryeqytetin e...

Historia e Manastirit të Kamenos, i ndërtuar në vitin 630, sot i shkatërruar

3 km larg Delvinës, në fshatin Kakodhiq ndodhet Manastiri i Kamenos. Manastiri daton që nga shekulli Vl dhe brenda tij ndodhet Kisha...

Historia e Shqipërisë në 7500 foto, Fototeka sjell pamjet e rralla që nga viti 1865

Këto foto janë të realizuara ndër shekuj dhe janë publikuar, shumica e tyre, për herë të parë. Rubens Shima, kurator i “Fototeka”,...

Lindi në tërmetin e vitit ’99, historia e 24-vjeçarit që u sakrifikua për vëllanë

Historia e trishtë e një 24-vjeçari që humbi jetën nga tërmeti është publikuar nga mediat turke këtë të premte. Osman Enes Baştürk,...

“Më ushqeu një burrë mjekërbardhë”- Historia e pabesueshme e 6-vjeçares në Turqi

Histori të pabesueshme po qarkullojnë në mediat sociale për të mbijetuarit e tërmetit në Turqi dhe Siri. Mediat turke kanë publikuar një...

“Në vetmi dhe skamje”, historia e muzikantit 74-vjeçar që jeton pa asnjë të ardhur

Rasim Maksuti është 74 vjeç dhe jeton në periferi të Vlorës. 7 vite më parë ai humbi bashkëshorten dhe sot jeton...

Përlotet Premçi: Sheh tërmetin në Turqi dhe rikujton historinë e fëmijës në Thumanë

Ish-drejtuesi i Emergjencave Civile, Shemsi Premçi, u përlot në studion e Euronews Albania, teksa komentonte tërmetin shkatërrimtar që goditi Turqinë juglindore...

Mjeku shqiptar në Turqi zbulon historinë e trishtë të kolegut: Humbi gjithë familjen

Mjeku shqiptar në Stamboll, Regli Oreshka, ka folur në lidhje me tërmetin e fortë që goditit Turqinë juglindore dhe Sirinë veriore...

“Shpirti ekziston”- Varrmihësi tregon historinë e pazakontë me vajzën e vdekur

Këtë të shtunë në emisionin “Real People”, në Euronews Albania, u pasyrua përditshmëria e një profesioni jo fort të zakonshëm, e...

Sazan Guri rrëfen historinë e dashurisë: E mora nën ombrellë, aty lindi shkëndija

Ambientalisti Sazan Guri rrëfeu në emisionin Goodmorningas Albanians, në Euronews, historinë e tij të dashurisë me partneren shumë vite më parë. Guri...

Historia e blegtorit 76-vjeçar, që ngriti fermë me kursimet e 20 vjetëve emigracion

Është 76 vjeç, por puna mbetet jeta e tij. Mitat Hadëraj nga Picari, është marrë gjithë jetën me mbarështimin e gjedhëve,...

Ciceronët e vegjël, historia e treguar nga fëmijët në Muzeun e Pavarësisë

Në muajin nëntor, nuk kishte se si Muzeu Kombëtar i Pavarësisë të mos ishte një nga destinacionet kryesore për turistët dhe...

‘Hante lodrat e tij’, historia e dhimbshme e 6-vjeçarit ukrainas me prindër të vrarë

Kur forcat ruse pushtuan vendin e tyre në fund të shkurtit, Vladimir Bespalov dhe Maria Bespalaya kishin frikë se ëndrra e...

Lufta me vdekjen, historia e 57-vjeçares që ia doli të mposhte sëmundjen e rëndë

Të luftosh me vdekjen nuk i ndodh kujtdo në jetë. Kjo i ndodhi 57-vjeçares nga Korça, Emi Dinke. Në tetor të 2014,...