hungari

Ministri i Jashtëm hungarez merr pjesë në një forum për energjinë në Rusi

Ministri i Jashtëm hungarez, Peter Szijjarto, ka udhëtuar të hënën në Rusi për të marrë pjesë në një forum ndërkombëtar për...

Orban: Hungaria humbi 10 miliardë euro për shkak të sanksioneve kundër Rusisë

Kryeministri hungarez, Viktor Orban thotë se Hungaria ka kumbur 10 miliardë euro për shkak të vendosjes së sanksioneve kundër Rusisë. Sipas tij,...

‘Stop fushatës së rreme mediatike’, protestë kundër propagandës në Hungari

Rreth 1.500 demonstrues u mblodhën përpara entit rregullator të mediave në Hungari, për të protestuar kundër transmetimit të lajmeve të njëanshme...

Hungaria e Gjeorgjia nënshkruajnë marrëveshje për partneritet në energji

Zgjidhja afatgjatë për krizën e vazhdueshme energjetike është që Evropa të blejë sa më shumë energji nga sa më shumë burime...

Orban: Qeveria hungareze do të ruajë stabilitetin ekonomik 

Qeveria hungareze do të ruajë stabilitetin ekonomik vitin e ardhshëm dhe do të mbajë kufizime në rritjen e çmimeve të energjisë...

BE miraton misionin ukrainas, Hungaria: S’do kontribuojmë në stërvitjen e ushtarëve

Ministrat e Jashtëm të BE-së kanë miratuar në Luksemburg një nga misionet më ambicioze për mbështetjen e Ukrainës: stërvitjen e 15...

Vetëm 1 shtet anëtar i BE-së po merr ende gaz nga Rusia

Pas sulmeve të fundit ndaj Nord Stream 1 dhe 2 dhe një mori paketash me sanksione, momentalisht vetëm njëri prej shteteve...

Kriza mbyll teatrot në Hungari, qendrat kulturore s’i mbijetojnë rritjes së çmimeve

Pasi çmimet u rritën në stratosferë, disa teatro në qendrat kulturore të Budapestit vendosën të mbyllin dyert për shkak të dimrit....

Cilat janë 3 shtetet që po kërcënojnë hapur ‘bashkimin’ europian?

Një trekëndësh i ri mes këtyre 3 shteteve duket se është kthyer në kërcënimin më të ri të unitetit europian. Lufta në...

Eurodeputetët kritika të drejtpërdrejta Orban: Hungaria, jo më një shtet demokratik

Hungaria nuk është më një demokraci plotësisht funksionale, ishte ky qëndrimi i deputetëve të  Parlamentit Evropian . Ky shtet sipas tyre  duhet...

Përplasja BE-Hungari, Brukseli synon shkurtimin me 70 për qind të fondeve

Komisioni Europian shpreson që të formalizojë brenda kësaj jave kërkesën për pezullimin e 70 për qind të fondeve për Hungarinë. Ky është...

Republika Çeke: Hungaria rrezikon largimin nga Bashkimi Evropian

"Hungaria po largohet gjithnjë e më shumë nga qëndrimet e vendeve anëtare dhe madje nuk është e pamundur që përfundimisht të...

Orban: Nëse nuk ndryshojmë sanksionet, situata në Evropë nuk do të jetë e lehtë 

Për shkak të luftës dhe sanksioneve, ekziston rreziku që të mos ketë energji të mjaftueshme në Evropë, tha kryeministri hungarez Viktor...

Hungaria kundër vendosje së çmimit tavan për gazin rus

Ministri i Jashtëm i Hungarisë, Peter Szijjarto, ka paralajmëruar se propozimi për të vendosur një çmim tavan për gazin rus, do...

Makina përplaset me trenin, 7 viktima në Hungari

Shtatë persona kanë humbur jetën pasi një tren u përplas me një automjet në një vendkalim hekurudhor në jug të Hungarisë...

Samiti i radhës në Beograd, Ballkani i Hapur me Turqinë dhe Hungarinë

Sot në Beograd nis punimet samiti i radhës i Ballkanit të Hapur. Ndërsa në samitet e shkuara pjesë kanë qenë zyrtarë të BE-së...