hungaria

”Të lodhur nga kritikat”, Hungaria-BE-së: Mjaft ndërhytë në çështjet e brendshme

Hungarisë i ka ardhur në majë të hundës nga kritikat e Perëndimit. Kështu ka deklaruar ministri i Jashtëm i vendit Peter Szijarto,...

Hungaria nuk do ta arrestojë Vladimir Putin: S’ka bazë ligjore

Hungaria nuk do ta arrestojë presidentin rus Vladimir Putin nëse ai do të hyjë në vend, tha të enjten shefi i...

Hungaria paralajmëron padi ndaj Komisionit Evropian

Qeveria e Hungarisë do të ndërmarrë veprime ligjore kundër krahut ekzekutiv të Bashkimit Evropian nëse nuk mund të arrihet marrëveshje për...

Hungaria pengon Kosovën: S’do ta lejojmë anëtarësimin në organizatat ndërkombëtare

Serbia siguroi të mërkurën një mbështetje të hapur politike nga Hungaria, në strategjinë e saj për të penguar anëtarësimin e Kosovës...

Hungaria mund të ndryshojë marrëveshjen e gazit me Rusinë pa u konsultuar me KE

Ministri i Jashtëm hungarez Peter Szijártó tha se Budapesti nuk do të duhet të njoftojë ose të konsultohet me Komisionin Evropian...

Hungaria pret zhbllokimin e fondeve të BE

Hungaria pret që muajin e ardhshëm Brukseli të heqë embargon ndaj fondeve të ngrira për rimëkëmbje nga COVID-i dhe pret që...

Kundër emigracionit të paligjshëm, Serbia, Hungaria e Austria forcojnë kufijtë

Serbia, Hungaria dhe Austria kanë rënë dakord të forcojnë luftën e tyre kundër imigracionit të paligjshëm. Udhëheqësit e tre vendeve nënshkruan një...

Serbia dhe Hungaria do të ndërtojnë gazsjellësin rus

Serbia dhe Hungaria kanë rënë dakord të ndërtojnë një naftësjellës që do t’i mundësonte Serbisë të furnizohej me “naftë më të...

BE pritet t’i pezullojë Hungarisë fondin prej 7,5 miliardë eurosh

Komisioni Evropian bëri sot thirrje që Hungarisë t'i mohohen 7.5 miliardë euro nga fondet e BE-së për shkak të shqetësimeve për...

Hungaria shkarkon meteorologët, parashikimi i gabuar i motit shkatërroi shfaqjen

Qeveria hungareze shkarkoi kreun e shërbimit meteorologjik të vendit dhe zëvendësen e saj të hënën, dy ditë pasi një shfaqje e...

Hungaria shpall gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të luftës në Ukrainë

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban ka vendosur një gjendje të re të jashtëzakonshme në vend për shkak të luftës në Ukrainën...

Hungaria refuzon BE-në për embargon e naftës ruse

Hungaria nuk do të pranojë planin e Bashkimit Evropian për të ndaluar importet ruse të naftës, sepse është "kundër sigurisë kombëtare...

4,5 milionë refugjatë të larguar nga Ukraina, sipas OKB-së

4,5 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që prej fillimit të luftës, sipas OKB-së. Komisioneri i Lartë i OKB-së për refugjatët njoftoi...

Gjykata Evropiane ndëshkon Poloninë dhe Hungarinë

Gjykata Evropiane e Drejtësisë i hapi rrugë të mërkurën BE-së që të shkurtojë miliarda euro fonde për Poloninë dhe Hungarinë, ku...