ilaci

Zbulohet ilaçi kundër alzhajmerit, vonon me 5 muaj degradimin e trurit tek njeriu

Një ilaç eksperimental kundër Alzhajmerit ngadalësoi për herë të parë progresin e kësaj sëmundjeje që prek trurin. Studiuesit nuk mund të...

Një ilaç i ri për Alzheimerin, cilësohet zbulim i rëndësishëm

Shkencëtarët e kanë konsideruar si tejet të rëndësishëm zbulimin e një ilaçi që besohet se ngadalëson shkatërrimin e trurit nga sëmundja...

Më i shtrenjti në botë, ilaçi kundër hemofilisë i miratuar në SHBA kushton 3,5 mln $

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka miratuar Hemgenix, një ilaç i ri kundër hemofilisë, raporton CNN. Prodhuesi “CLS Behring” vendosi...

Mungesa e ilaçit ‘jetëshpëtues’, vetëm 30 Rukonest, por në Tiranë janë 60 të sëmurë

Silvana Bastri prej vitesh vuan nga Angieoedema, e njohur ndryshe si mungesë e proteinës në gjak. Një gjë e tillë shkakton...