import

Drejtori i KESH-it tregon arsyet pse u ble energji nga jashtë në prag të reshjeve

Drejtori i Koorporatës Elektroenergjetike Shqiptare (KESH), Ergys Verdho tregoi arsyet se përse u ble energji nga jashtë vendit fundjavën e kaluar,...

Paradoksi i naftës, importi u ul, por shitja me pakicë u rrit

Importi i karburanteve ra me 10 për qind në muajin mars dhe rënia u thellua gjatë tremujorit të dytë të vitit. Sipas...

BE sanksione arit rus, malli më i eksportuar nga Rusia pas energjisë

Sanksione të reja ndaj Rusisë. Këtë herë importet e arit janë në fokus të Komisionit Evropian. Metali i çmuar shihet si...

Lituania ndalon me ligj importin e gazit rus

Lituania ka ndaluar ligjërisht importin e gazit natyror rus, me përjashtim të tranzitit të tij në rajonin Kaliningrad. Ndryshimet në Ligjin për...

Shqipëria importoi energji me vlerë 21 milion euro për muajin qershor

Fatura e energjisë elektrike për muajin qershor i ka kushtuar 21 milion euro Korporatës Elektroenergjitike Shqiptare. Çmimet e energjisë gjatë javës së...

Rriten kostot e prodhimit, importit dhe ndërtimit

Çmimet e importit dhe prodhimit janë rritur mbi 10% në fillim të këtij viti. Pengesat nga lufta Rusi-Ukrainë dhe kërkesat e larta...

1 mln € në ditë për energji, Shqipëria importon 1/3 e nevojës për konsum

Sezoni veror dhe marrëveshja e Bashkimit Europian për embargon e naftës dhe gazit rus kanë dhënë goditjet e para në tregjet...

Kosova siguron grurin, rikthehet importi nga Serbia

Kosova mbetet e varur nga importi sa i përket grurit edhe pse bujqit theksojnë se gjysma e sasisë që i duhet...

Sanksionet e reja ndaj Rusisë, pritet të ndalohet importi i naftës

Teksa Rusia vijon sulmet në lindje të Ukrainës, Bashkimi Evropian bëhet gati të miratojë paketën e gjashtë të sanksioneve ndaj Moskës. Presidentja...

Bejtja: Gazi natyror i lëngshëm, burim i ri alternativ për prodhim energjie

Shqipëria synon të kthehet në një pikë shpërndarjeje për gjithë rajonin për gazin e lëngshëm, duke bërë që në pak vite...

Eksportet rriten me 50%, tregon raporti i INSTAT

Rritja e çmimeve në tregjet e huaja shton të ardhurat për eksportuesit vendas. Mallrat që shesim jashtë arrijnë gjysmë miliard dollarë për...

Kosova ndalon importin e pulave nga Durrësi

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë së Kosovës (AUVK) ka marrë vendim për ndalimin e importit të pulave nga zona e prekur...

Shqipëria blen energji me 250 euro/megawat, nis plani i kursimeve

Shqipëria është në gjendje emergjence energjetike prej muajit tetor. Thatësira, çmimet e larta të importit dhe vështirësitë që po dalin nga...

Rritet konsumi i kafes në Shqipëri

Rreth 9 mijë ton kafe janë importuar në vitin 2021. Krahasuar me një vit më parë kemi blerë rreth 800 ton...