infektim

80 për qind e popullsisë në Kinë është infektuar me koronavirus

Mundësia e një rikthimi të madh të COVID-19 në Kinë gjatë dy ose tre muajve të ardhshëm është pak i mundshëm,...

Më shumë burra sesa gra të infektuar me HIV/AIDS, raporti 3 me 1

Olimbi Hoxhaj, drejtore ekzekutive e shoqatës së personave me HIV/AIDS, tha në një intervistë për “Goodmorning Albanians” se ka më shumë...

I dërguari amerikan për klimën, John Kerry infektohet me Covid-19

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për klimën, John Kerry është infektuar me COVID-19 gjatë bisedimeve të OKB-së për klimën në...

Bashkëshortja e Joe Biden infektohet me COVID-19

Zonja e parë e Shteteve të Bashkuara, Jill Biden, është infektuar me COVID-19 dhe ka simptoma të lehta, njoftoi sot Shtëpia...

Drejtori i Pfizer infektohet me COVID-19 

Drejtori i Përgjithshëm i Pfizer, Albert Burla, ka njoftuar sot se është pozitiv me COVID-19 dhe se ka simptoma shumë të...

Regjistrohet rasti i parë me linë e majmunëve në Malin e Zi

Mali i Zi ka raportuar për rastin e parë me linë e majmunëve. Rasti është konfirmuar nga Laboratori i Departamentit të...

Zbulohet një bakter i rrezikshëm në tokën e Misisipit

Të mërkurën, Departamenti i Shëndetit i Shtetit të Misisipit (MSDH), përmes një hetimi të përbashkët me Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin...

Presidenti i Qipros infektohet me COVID-19 

Presidenti i Qipros, Nicos Anastasiades është infektuar me COVID-19. Një zyrtar i qeverisë, Marios Pelekanos tha të martën se Anastasiades rezultoi pozitiv...

Njerëzit me alergji ndaj ushqimeve, më pak të prirur për t’u infektuar me COVID

Alergjitë ndaj ushqimeve janë shqetësuese në rastin më të mirë, ndërsa në rastin më të keq mund të përbëjnë rrezik serioz...

Belgjika do të vendosë në karantinë të infektuarit me linë e majmunëve

Belgjika do të vendosë karantinën e detyrueshme për personat të cilët janë infektuar me linë e majmunëve, duke u bërë shteti...

Zika, rreziku i përhapjes së një virusi nëpërmjet mushkonjave

Një mutacion i virusit Zika mund të shkaktojnë një përhapje të madhe të sëmundjes. Zika transmetohet nga mushkonjat te njerëzit. Ky virus...

BE: Herët për të menduar dozën e katërt të vaksinës anti-COVID

Një dozë e katërt e vaksinës anti-COVID nuk duhet marrë ende në konsideratë. Ky është konkluzioni i zyrtarëve evropianë të shëndetësisë, të...

Sa të rrezikshme janë ethet Lassa?

Një person ka humbur jetën në Britaninë e Madhe prej etheve Lassa. 3 rastet e reja me këtë virus lidhen me...

Erdogan i infektuar me COVID

Presidenti turk Erdogan njoftoi të shtunën se ishte infektuar me COVID-19. Ai tha se kishte simptoma të lehta. Ai shkroi në faqen...