inflacion

FMN: SHBA duhet të rrisë ose pezullojë kufirin e borxhit publik sa më shpejt

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) i ka bërë thirrje SHBA-së që të rrisë ose pezullojë menjëherë kufirin e borxhit publik, duke paralajmëruar...

Rritet inflacioni bazë| 8.7% në janar, nivel rekord në 15 vitet e fundit

Pas frenimit në muajin nëntor, inflacioni bazë është rritur sërish në muajin janar. Me të dhënat që mat Banka e Shqipërisë,...

Ushqimet janë të shtrenjta, inflacioni u ul 7,2% në janar

Çmimet e shtrenjta të ushqimeve vazhdojnë të prodhojnë krizë në portofolin e qytetarëve. Ato po e mbajnë inflacionin në nivelin mbi...

Inflacioni në Itali më i larti që nga viti 1985

Në Itali, në vitin 2022 u regjistrua inflacion prej 8.1 për qind, i cili konsiderohet më i larti në vend që...

‘Borxhi po arrin në 100% të PBB’, Tabaku: Kemi çmimet më të larta në rajon

Për deputeten e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku, ekonomia shqiptare ndodhet në vështirësi, teksa theksoi se vendi ka borxhin më të larë...

Inflacioni në Gjermani pritet të jetë i lartë edhe për 2 vitet e ardhshme

Inflacioni ka të ngjarë të mbetet i lartë edhe për dy vjet të tjera në Gjermani. Kështu u shpreh të shtunën...

Bie inflacioni në SHBA

Sipas shifrave zyrtare të publikuara të martën, inflacioni vjetor i konsumatorit në SHBA arriti në 7.1% në nëntor, duke u zbutur...

Itali, inflacioni mbetet në nivelin më të lartë që nga viti 1984

Norma vjetore e inflacionit të Italisë ishte 11.8% në nëntor, e qëndrueshme në raport me tetorin, por ende në nivelin më...

Inflacioni në Eurozonë shënon rënie në nëntor

Norma vjetore e inflacionit qëndroi në 10% në eurozonë këtë muaj, nga 10.6% në tetor, tha Eurostat të mërkurën. Sipas vlerësimit të...

Inflacioni vjetor i Eurozonës shënoi rekord 10.6% në tetor

Sipas të dhënave të Eurostat të publikuara të enjten, inflacioni vjetor i konsumatorit në Eurozonë arriti një rekord prej 10.6% në...

Kroaci, inflacioni në nivelin e ri më të lartë

Çmimet e konsumit në Kroaci u rritën me 13.2 për qind me bazë vjetore në tetor, kështu që inflacioni arriti një...

Inflacion rekord, cilat vende në Evropë po goditen më keq?

Inflacioni në Britaninë e Madhe u rrit më shumë se sa pritej në tetor, duke arritur në 11.1 për qind, niveli...

Inflacioni në Austri rritet me 11% në tetor

Çmimet e konsumit në Austri kanë shënuar rritje në tetor, kryesisht për shkak të çmimeve të larta të energjisë dhe karburantit,...

Sondazhi: Inflacioni, shqetësimi kryesor i gjermanëve

Rritja e çmimeve në pothuajse të gjithë sektorët është në krye të shqetësimeve të qytetarëve në Gjermani, sipas një sondazhi. “Edhe lufta...

Inflacioni rritet përtej çdo parashikimi në Itali

Inflacioni ka kaluar çdo parashikim në Itali dhe shndërrohet në pengesën e parë me të cilën do të duhet të përballet...

Ekonomia shqiptare rrezikohet nga çmimet e larta edhe në vitin 2023

Ekonomia shqiptare rrezikon të përjetojë një periudhë të gjatë me çmimet e larta në treg. Të prekur nga kjo krizë do të...