inflacioni

Inflacioni në Argjentinë kalon shifrën 100%

Norma e inflacionit në Argjentinë ka kaluar 100% për herë të parë që nga fundi i hiperinflacionit në fillim të viteve...

Inflacioni i ashpër, FMN: Ballkani e ndjen më shumë se Europa

E gjithë Europa është përballur me rritje të çmimeve gjatë 12 muajve të fundit, por efekti është më i fortë në...

Vlerësimi i Eurostat, rritet inflacioni bazë në BE, bie lehtë ai total

Inflacioni bazë në zonën Euro u rrit në muajin shkurt, sipas një vlerësimi të publikuar të enjten nga Agjencia evropiane e...

Ekspertja e ekonomisë: Familjet mesatare nuk ia dalin dot në fund të muajit

Ekspertja e Ekonomisë Romina Radonshiqi ishte e ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me vendimin e...

Evropa ‘merr frymë’, tkurrje e modeste e inflacionit të energjisë dhe ushqimeve

Pak pushim sa i përket inflacionit për konsumatorët evropiane që ndeshen me rritjen e kostos së jetesës. Shifrat e fundit tregojnë...

Ibrahimaj: Inflacioni u ul në 7.9% në nëntor, kemi normat më të ulëta se rajoni e BE

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj deklaroi se në muajin nëntor, inflacioni u ul në 7.9% nga 8.3 që ishte...

Çmimet po ulen në treg, inflacioni në nëntor zbriti në 7.9%

Inflacioni është ulur në 7.9% në nëntor nga 8.3% që arriti në muajin tetor. Kjo është hera e parë këtë vit, që çmimet e mallrave kanë pësuar...

Inflacioni vijon ‘fluturimin’, BQE: Rritja më e lartë se parashikimet

Inflacioni në zonën Euro nuk ka arritur ende pikun dhe rrezikon që të rritet më shumë se parashikimet, ka paralajmëruar presidentja...

Tregu i librit në krizë, Inflacioni i lartë rrit çmimet, librashitësit pesimistë

Tregu i librit në Hungari ndodhet në situatë të vështirë. Si pasojë e rritjes së inflacionit dhe çmimeve të energjisë, librat...

Banka Qendrore Evropiane: Kulmi i inflacionit po afrohet

Eurozona ka një vit që lufton kundër inflacionit gjithnjë në rritje dhe pushtimi rus i Ukrainës e ka rritur më tej...

Inflacioni, qytetarët parashikojnë ulje më shpejt se bizneset e bankat

Qytetarët janë më optimistë se bizneset dhe agjentët financiarë kur vjen puna për nivelin e rritjes së çmimeve për vitin e...

Eurozona: Inflacioni në tetor shënoi një rekord të ri

Rritja ekonomike në Eurozonë u ngadalësua edhe në tremujorin e tretë, me një rritje 0.2 për qind në krahasim me tremujorin...

Inflacioni në BE vijon ‘fluturimin’, rritja e çmimeve vështirëson jetën e qytetarëve

Jetesa për miliona evropianë po bëhet gjithnjë e më e vështirë. Vende si Gjermania, që vetëm pak muaj më parë mburrej...

Inflacioni shtrenjton kredinë, efekt te huatë me probleme

Nga të dhënat e Bankës së Shqipërisë, interesi mesatar i kredive të reja është rritur pas muajit mars nga 3 në...

Inflacionit të lartë në Gjermani “nuk po i shihet fundi”

Çmimet në Gjermani do të vazhdojnë të rriten në muajt në vazhdim, kanë treguar rezultatet e një sondazhi të kryer nga...

‘Fluturon’ inflacioni në Evropë, rritje me 10 për qind në shtator

Të gjithë e kanë vënë re në llogarinë bankare. Paratë po pakësohen. Çmimet po rriten në stratosferë dhe mbushja e arkës...