inflacioni

Inflacioni shtrenjton kredinë, efekt te huatë me probleme

Nga të dhënat e Bankës së Shqipërisë, interesi mesatar i kredive të reja është rritur pas muajit mars nga 3 në...

Inflacionit të lartë në Gjermani “nuk po i shihet fundi”

Çmimet në Gjermani do të vazhdojnë të rriten në muajt në vazhdim, kanë treguar rezultatet e një sondazhi të kryer nga...

‘Fluturon’ inflacioni në Evropë, rritje me 10 për qind në shtator

Të gjithë e kanë vënë re në llogarinë bankare. Paratë po pakësohen. Çmimet po rriten në stratosferë dhe mbushja e arkës...

Rriten kostot e jetesës në familje, inflacioni më i lartë në 20 vjet

Çmimet në treg kanë vazhduar të shtrenjtohen edhe në muajin gusht, me inflacionin që arriti 8%. Me këtë rritje, një familje...

Inflacioni në Britaninë e Madhe arrin nivelin më të lartë në 40 vjet  

Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar preku në korrik kuotën prej 10.1 për qind, më e larta e 40 viteve të fundit,...

Inflacioni në nivel rekord në Eurozonë

Inflacioni në Eurozonë ka arritur një rekord të ri me 8.9% për muajin korrik nga 8.6% që ishte në qershor. Duke parë...

Rriten çmimet në Shqipëri, shtrenjtohen drithërat

Shqipëria dhe Europa po përballen me rritje të vazhdueshme të çmimeve në tregje. Në vendin tonë inflacioni arriti në 7.4% në qershor,...

Inflacioni mbi 14% në qershor në Kosovë, krahasimi me një vit më herët

Norma vjetore e inflacionit e matur në muajin qershor 2022 në krahasim me muajin qershor 2021 ishte 14,1% në Kosovë. Kjo kryesisht...

Inflacioni arrin tjetër rekord historik, ushqimet u rritën me 12.6%

Çmimet e mallrave të konsumit janë rritur me 7.4% gjatë muajit qershor, duke vendosur një rekord të ri të inflacionit në...

BSH rrit interesin e lekut, synohet të frenohet rritja e inflacionit

Banka e Shqipërisë vendosi të rrisë me 0.25% normën bazë të interesit të lekut. Vendimi i Këshillit Mbikëqyrës vjen në vazhdën e...

Scholz: Inflacioni i shkaktuar nga agresioni rus është një sfidë historike

Njerëzit në Gjermani duhet të qëndrojnë së bashku për të përballuar sfidën historike të rritjes së kostove të jetesës të shkaktuar...

Inflacioni në eurozonë arrin rekordin e ri prej 8.6%

Rritja e çmimit të energjisë e ka shtyrë inflacionin në të gjithë eurozonën në një nivel të ri prej 8.6% në...

Çfarë efekti sjell rritja e inflacionit në jetën e përditshme

Me nisjen e luftës në Ukrainë edhe inflacioni është rritur. Por çfarë është inflacioni? Inflacioni është një rritje e përgjithshme e çmimeve...

Rritet paga mesatare, a mjafton 5.8% rritje për të përballuar inflacionin?

Nga raporti i fundit i INSTAT viti 2022 ka nisur me rritje të pagës mesatare në vend krahasuar me të njejtën...

BQE rrit normën e interesit, Lagarde: Inflacioni i lartë, sfidë madhore

Fundi i parasë së lirë pa kufi në Eurozonë. Për herë të parë në 10 vite, Banka Qendrore Europiane do të...

Beqiri: Janë rritur çmimet e prodhimit, s’mund të jenë ulur ato të konsumit

Inflacioni në Shqipëri për muajin maj, ishte 6.7% sipas statistikave të Instat, një rritje prej 0.5% krahasuar me muajin prill. Rritje kanë...