Integrimi

Integrimi në BE, përfundon “screening”. Ministria e Jashtme njofton hapin e radhës

Shqipëria shënon një tjetër hap shumë të rëndësishëm në procesin e integrimit në Bashkimin Evropian. Ministri i Jashtëm Igli Hasani bëri me...

Nikolla: Integrimi në BE objektiv kombëtar që ka konsensusin e të gjitha palëve

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, në fjalën e mbajtur në Konferencën parlamentare “Roli i parlamentit në Procesin e Berlinit” theksoi se...

Integrimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor në tregun e përbashkët Evropian

Integrimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor në Tregun e Përbashkët Europian (BE) është një objektiv thelbësor për zhvillimin ekonomik dhe politik...

Integrimi në BE, Hohmann: Muajt e ardhshëm, thelbësorë për perspektivën evropiane

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Shqipëri, Christiane Hohmann është takuar këtë të hënë me ambasadoren e SHBA, Yuri Kim. Në mesazh e saj, Hohamann thotë...

Reformë ligjore për integrimin, Balla: Bashkëpunim me opozitën

Partia Socialiste do të propozojë një sërë ndryshimesh ligjore për rolin e Parlamentit në procesin e integrimit. Kreu i grupit parlamentar të...

Vuçiç paralajmëron bojkot të Samitit BE-Ballkani Perëndimor

Të enjten më 23 qershor në Bruksel pritet të mbahet Samiti BE – Ballkani Perëndimor. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar...

Do të angazhohem për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE, thotë Scholz

Kancelari gjerman, Olaf Scholz tha se do të angazhohet për integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian. Në një konferencë...

Deputeti gjerman: Nëse veto nuk hiqet, Shqipëria të ndahet nga RMV

Nëse Bullgaria nuk tërhiqet nga vetoja ndaj Maqedonisë së Veriut, Shqipëria duhet të ndahet në procesin e negociatave me BE, kështu...

Michel: Shqipëria ka plotësuar çdo kusht për hapjen e negociatave

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin Rama tha se Shqipëria i ka plotësuar...

Rama paralajmëron ndryshim kursi për integrimin në BE

Kryeministri, Edi Rama thotë se nëse Bashkimi Evropian nuk do të caktojë një datë për nisjen e bisedimeve për anëtarësimin e...

Ministrja e Jashtme gjermane: BE të mbajë premtimin për Shqipërinë e RMV-në

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock thotë se BE duhet të mbajë ‘premtimin’ për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Baerbock ka...

Deklarata e Ramës për ndarjen nga RMV, opozita kërkon mocion me debat në Kuvend

Disa deputetët të partisë demokratike që mbështesin Sali Berishën dhe deputetë të Lëvizjes Socialiste për Integrim kanë kërkuar mocion me debat...

Borrell darkë informale me liderët e Ballkanit Perëndimor

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Sigurinë, Josep Borrell ka ftuar të mërkurën liderët e Ballkanit...

Opozita akuza qeverisë: përfaqësues të krimit marrin tenderë

Opozita ka kritikuar punën e qeverisë për luftën ndaj krimit të organizuar. Në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Integrimit Europian, deputeti demokrat Gazment...

Integrimi bashkë me RMV-në, Rama: Duhet djegur me kujdes shamia e beqarit

Edi Rama deklaroi se kanë në fokus bindjen e Bullgarisë për t’i hequr veto-n Maqedonisë së Veriut në mënyrë që procesi...

Varhelyi: Kërkoj edhe pak durim, integrimi ka të bëjë me sigurinë

Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Evropian, Oliver Varhelyi kërkoi edhe pak durim nga Shqipëria për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian,...