inteligjenca

Jo inteligjencës artificiale, gjigantët e teknologjisë kundër zhvillimit të avancuar

Krerët e kompanive lider të teknologjisë kanë kërkuar që sistemet e inteligjencës artificiale të pezullohen, nga frika se mund të përbëjnë...

Drejtuesja e AKSHI-t, në bordin e NATO-s për Inteligjencën Artificiale

Vendet anëtare të NATO-s, ku bën pjesë edhe Shqipëria, do të nisin të përdorin një standard të ri certifikimi për çdo...

Kush lindi e para, pula apo veza? Inteligjenca artificiale i jep fund dilemave!

Kush lindi e para, pula apo veza? Kjo ishte pyetja që iu bë inteligjencës artificiale përmes një interviste të improvizuar në...

Kreu i inteligjencës së Ukrainës: Putin mund të vdesë shumë shpejt

Kyrylo Budanov, kreu i inteligjencës ushtarake të Ukrainës, deklaroi në një intervistë për ABC Neës se presidenti rus Vladimir Putin është...

Inteligjenca amerikane: Luftimet në Ukrainë do të ngadalësohen gjatë dimrit

Luftimet në Ukrainë janë ngadalësuar dhe kjo ka të ngjarë të vazhdojë në muajt e ardhshëm të dimrit, thonë agjencitë e...

Agjencitë e inteligjencës amerikane besojnë se Ukraina miratoi vrasjen e Dugina

Shërbimet e Inteligjencës Amerikane nuk ishin në dijeni të planit të sulmit në të cilin u vra gazetarja ruse Darya Dugina,...

Policia e Shtetit duhet të drejtohet nga inteligjenca, thotë Hajdarmataj

Ish-drejtuesi i policisë, Arben Hajdarmataj thotë se Policia e Shtetit duhet të drejtohet nga inteligjenca. Për "Euronews Albania", Hajdarmataj deklaroi se grupet...

Trupat ruse po refuzojnë të luftojnë, thotë inteligjenca ukrainase

Trupat ruse po refuzojnë gjithnjë e më shumë të marrin pjesë në luftime në Ukrainë, thotë drejtoria e inteligjencës e Ministrisë...

Mbretëria e Bashkuar: Ukraina ka zmbrapsur sulmet ruse në Donbas

Inteligjenca e Mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar (DI) deklaroi në raportin e saj të fundit se Ukraina ka zmbrapsur sulme të...