investime

Kompanitë shqiptare investojnë jashtë, niveli më i lartë që nga 2008

Kompanitë shqiptare po investojnë më shumë kapital jashtë vendit. Në pjesën e parë të vitit, vlera e investimit u rrit rreth...

6700 ndërmarrje të huaja në vend, mbajnë 20% të punësimeve

Në vendin tonë numërohen 6700 ndërmarrje të huaja, të cilat kanë punësuar 20% të punonjësve në vend. Të dhënat tregojnë se...

3000 banorë në Pogradec pa rrugë, asnjë investim në 50 vite

Rreth 3000 banorë të fshatrave Çërravë dhe Qershizë në Pogradec prej vitesh ankohen për amortizimin e rrugës kryesore. Kjo vjen për...

1 mld euro investime publike për 2023-shin, gjysma në infrastrukturë

Është vit elektoral. Strategjia për të joshur njerëzit në fletën e votimit është paraja dhe propaganda. Që kjo e dyta të...

Rama tregon projektet: Do të ketë investime të tjera në Dibër

Rruga e Arbrit po i jep zhvillim zonës së Dibrës. Bashkë me të, në qark do të ndërtohen edhe rrugë të...

634 mln euro nga biznesi i huaj, Italia shton flukset, tërhiqet Turqia

Fluksi i investimeve nga bizneset e huaja arriti në 634 mln euro në pjesën e parë të vitit. Rritja është 8%...

Berisha në Gramsh: Projektet e qeverisë së PD u braktisën nga Rama

Kryetari i PD, Sali Berisha në një takim me qytetarët në Gramsh ka folur për mungesën e investimeve nga qeveria në...

Fatmir Mediu: Rreziku i Shqipërisë nga Kina në ekonomi dhe investime

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu tregoi në një intervistë për Euronews Albania rreziqet e Shqipërisë nga Kina sa i takon...

Ministri i Jashtëm turk: Ballkani i Hapur, urë mes rajonit dhe Bashkimit Evropian

Mevlut Çavushoglu, ministri i punëve të Jashtme të Turqisë përgëzoi Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut për hapjen e negociatave me BE-në. Ndërkohë...

Asnjë investim në Pallatin e Sportit në Vlorë, dëmtohen 4 sportistë

Pallati i Sportit në Vlore është pjesë e lavdisë së ekipit të Flamurtarit. Por që nga viti 1979 në këtë objekt...

Pasaportat e arta, dhjetra vende japin shtetësinë për investime

Dhjetra vende të botës, duke përfshirë edhe ato të Bashkimit Europian ofrojnë programe për përfitimin e lejes së qëndrimit e më...

Ministritë ‘zgjidhin’ qeset; s’ka mësim me turne, investime edhe Shëndetësia

Viti shkollor që do të nisë në shtator nuk do të ketë më mësim me turne. Të paktën ky është angazhimi...

Elon Musk së shpejti me aeroport privat

Edhe pse nuk arriti marrëveshje përfundimtare për blerjen e Twitter, miliarderi Elon Musk vazhdon investimet e konsiderueshme. Këtë herë ka vendosur të...

​Kurti: Kosova ka potencial për investime të huaja

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se Kosova ka potencial për investime të huaja dhe se është vendi më i mirë...

179 mln euro hynë në Shqipëri nga parajsat fiskale gjatë vitit 2021

17% e investimeve të huaja që kanë ardhur në Shqipëri gjatë vitit të shkuar, rezultojnë nga kompani të regjistruara në parajsa...

85 për qind e investitorëve strategjikë, shqiptarë

Ligji i miratuar në vitin 2015 për “Investimet Strategjike” kishte në thelb të tij dhënien e lehtësirave fiskale dhe procedurale për...