iranian

Iraniani që jeton në Shqipëri: Nuk kthehem në Iran, mund të vritem

Edhe pse prindërit e tij emigruan nga Irani në Shqipëri, Naimi nuk ka shkuar dot kurrë në vendin e tij të...

Iraniani: Paqja në botë arrihet vetëm nëse gratë bëhen lidere në politikë

Naimi, një iranian që jeton në Shqipëri, thotë 1 nga rregullat më të rëndësishme të besimit Bahai, është barazia mes burrave...

Vajza e ish-presidentit iranian dënohet me 5 vjet burgim

Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit iranian, Akbar Hasemi Rafsanjani, është dënuar me pesë vjet burgim nga një gjykatë në Teheran. Ajo...

Arrestohet iraniani në Gjermani, dyshohet se po planifikonte sulm terrorist

Një iranian është arrestuar në Gjermaninë perëndimore, pasi dyshohet se po planifikonte një sulm me motive islamike. Sipas policisë dhe prokurorëve, ai...

Futbollisti iranian mes 43 personave që mund të përballen me ekzekutimin

Futbollisti i famshëm iranian Amir Nasr-Azadani mund të ekzekutohet në sheshin Shahid Alikani në qytetin iranian të Isfahanit, ku është ngritur...

Kush është Toomaj Salehi, reperi iranian që përballet me dënimin me vdekje?

Reperi iranian Toomaj Salehi është akuzuar për "korrupsion" dhe mund të përballet me dënimin me vdekje. Muzikanti disident 31-vjeçar, i cili ka...

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në...

Presidenti i Iranit braktis intervistën me CNN pasi gazetarja refuzoi të vinte shami

Presidenti iranian Ebrahim Raisi u tërhoq nga një intervistë e planifikuar prej kohësh me gazetaren ndërkombëtare të CNN, Christiane Amanpour, në Asamblenë e Përgjithshme...

Dëbimi i diplomatëve iranianë, Milo: Si do ndikojë vendimi i Shqipërisë në Ballkan

Ish-ministri i Jashtëm Paskal Milo tregoi në “Now” me Erla Mëhillin se vendimi i Shqipërisë për dëbimin e diplomatëve iranianë tërheq vëmendjen...

Arti iranian i sixhadeve, globalizmi zhduk modelet tradicionale 

Format e sakta gjeometrike që kujtojnë artin abstrakt të shekullit të 20 nuk janë ato që do të prisnit të shihnit...

Programi bërthamor iranian, Teherani i kthen përgjigje BE-së

Në Bruksel ka një optimizëm të moderuar pas mbërritjes së përgjigjes Iraniane për ripërtëritjen e marrëveshjes ndërkombëtare mbi programin e kontestuar...