ISIS

Shërbimet gjermane të sigurisë paralajmërojnë për sulme terroriste nga ISIS

Autoritetet gjermane të sigurisë paralajmërojnë për rrezik në rritje të sulmeve nga dega afgane e grupit terrorist “Shteti Islamik”, i cili...

“Kemi ushtarë që s’flejnë”- Thirrjet ekstremiste në facebook që arrestuan radikalin

Shtetasi Gentian Çollaku, është arrestuar me urdhër të SPAK pas dyshimeve të arsyeshme të bazuara mbi prova se ka kryer veprën...

Planifikonin sulm në konsullatën e Suedisë, Turqia arreston 15 “ushtarë” të ISIS

Policia turke ka arrestuar 15 persona për lidhje të dyshuara me Shtetin Islamik, njoftoi sot agjencia shtetërore turke Anadolu. Agjencia i referohet...

Forcat speciale amerikane vrasin liderin e ISIS-it në veri të Somalisë

Trupat amerikane kanë vrarë një lider të Shtetit Islamik, Bilal al Sudani, dhe 10 nga luftëtarët e tij në veri të...

Forcat Ajrore Nigeriane: Vramë dy terroristë kryesorë të ISIS

Forcat Ajrore Nigeriane thanë të hënën se vranë anëtarët kryesorë të grupit terrorist ISWAP gjatë sulmeve ajrore në verilindje. Edward Gabkwet, një...

Drejtuesja e batalionit të grave të ISIS-it dënohet me 20 vjet burg në SHBA 

Allison Fluck-Ekren, liderja e Batalionit Terrorist të Grave të ISIS, me origjinë nga Kansas, u dënua me 20 vjet burg në...

Apeli lë në burg muratorin 30-vjeçar me akuzën për nxitje të terrorizmit

Apeli i Gjykatës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO) ka lënë në fuqi masën arrest me burg për...

U akuzua për nxitje terrorizimi, 30-vjeçari përlotet në gjykatë: Kam cituar Kuranin

Gjykata e Posaçme ka lënë në burg Bledar Zenelin, i arrestuar dy ditë më parë me akuzën e nxitjes së terrorizmit,...

Arrestohet një person për terrorizëm, thirrje pro ISIS në rrjetet sociale

SPAK ka arrestuar shtetasin Bledar Zeneli pasi dyshohet se shpërndante thirrje terroriste dhe nxitje të urrejtjes nëpërmjet rrjeteve sociale, në mbështetje...

SHBA-ja vret liderin e ISIS-it në Siri

Lideri i grupit militant të Shtetit Islamik në Siri u vra të martën në një sulm amerikan me dron, tha Pentagoni. Maher...

Burg përjetë të mbijetuarit të vetëm të ISIS që kreu sulmet në Paris

Salah Abdeslam, i mbijetuari i vetëm i grupit të ashtuquajtur ekstremist të Shtetit Islamik, që organizoi dhe kreu sulmin në teatrin...

Riatdhesohen nga Siria 2 shtetas të Kosovës

Dy shtetas të Kosovës janë kthyer nga zonat e konfliktit në Siri. Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla përmes një statusi...

Rekrutonte luftëtarë të ISIS-it, shpallet fajtor kosovari në SHBA

Një ish-banor i Nju Jorkut, Mirsad Kandiç, me origjinë kosovare është shpallur fajtor nga gjykata e Bruklinit për rekrutimin e luftëtarëve...

Bombë autobusit me gardianë në Turqi, 1 person humb jetën

Të mërkurën ka ndodhur një sulm me bombë një një autobus që transportonte gardianët e një burgu në Turqi, raporton Euronews.  Nga...

SHBA vret liderin e ISIS në Siri 

Joe Biden ka konfirmuar vrasjen e njërit prej liderëve kryesorë të grupit militant Shteti Islamik në Siri. Presidenti i Shteteve të Bashkuara...