italia

Kompletohet finalja e Kupës së Italisë, Interin e pret një sfidë e lehtë

Gjysmëfinalja e dytë e kupës së Italisë mes Fiorentinës dhe Cremoneses nuk ka pasur surpriza, me skuadrën violë e cila ka...

Meloni masa radikale për emigrantët, Italia shpall gjendjen e jashtëzakonshme

Qeveria italiane ka shpallur gjashtë muaj gjendje të jashtëzakonshme për t’iu përgjigjur krizës në rritje të emigrantëve që kalojnë Mesdheun nga...

Rojet bregdetare italiane shpëtojnë 1200 emigrantë në Detin Mesdhe

Roja Bregdetare Italiane shoqëroi këtë të martë dy varka me 1200 emigrantë në Detin Mesdhe si pjesë e një operacioni të...

Italia me dorë të hekurt, 100 mijë euro gjobë zyrtarëve që përdorin fjalë të huaja

Italianët që përdorin anglisht dhe fjalë të tjera të huaja në komunikimin zyrtar mund të përballen me gjoba deri në 100...

Italia, vendi i parë perëndimor që ndalon ChatGPT

Italia është bërë vendi i parë perëndimor që ka bllokuar chatbot-in e avancuar ChatGPT. Autoriteti italian i mbrojtjes së të dhënave...

Italia ndalon ushqimin sintetik, Meloni mbështet propozimin: Mbron fermerët

Qeveria e djathtë e Italisë ka mbështetur një draft që ndalon mishin e prodhuar në laborator dhe ushqimet e tjera sintetike,...

EURO 2024| Italia merr fitoren e parë, Kane njeriu i rekordeve

Mbrëmjen e së dielës janë zhvilluar 8 përballje në kuadër të kualifikueseve të Europianit të 2024-ës ku ekipet favorite nuk zhgënjyen....

Italia ndaloi regjistrimin e fëmijëve të LGBTQ, protestuesit “pushtojnë” Milanon

Qindra qytetarë pushtuan rrugët e Milanos këtë të shtunë për të protestua kundër vendimit të qeverisë së re Italiane e cila...

EMRI| Në kërkim nga Italia për shfrytëzim prostitucioni, arrestohet 39-vjeçari

Policia e Shkodrës ka arrestuar një 39-vjeçar të dënuar me 13 vjet e 5 muaj burgim në Itali për shfrytëzim prostitucioni. Strukturat...

Italia ndalon regjistrimin e fëmijëve të çifteve LGBTQ

Kryeministrja, Giorgia Meloni i ka bërë thirrje Këshillit të qytetit të Milanos që të ndalojë regjistrimin e fëmijëve të këtyre prindërve,...

Italia nënshkruan marrëveshje miliarda dollarëshe për gazin me Libinë

Kompania shtetërore e energjisë në Itali, ENI, ka nënshkruar një marrëveshje prej 8 miliardë dollarësh me Korporatën Kombëtare të Naftës së...

Italia përballet me mungesë uji, shkak reshjet e pakta të shiut dhe borës

Italia po përballet me një deficit të madh uji për shkak të niveleve të ulëta të shiut dhe borës, njoftuan mediat...

Aksidenti i rëndë në Itali, humb jetën shqiptari

Një aksident i rëndë ka ndodhur në Itali, ku ka humbur jetën një shqiptar. Mediat vendase raportojnë se në aksidentin që ndodhi...

Britania, Italia dhe Japonia bashkojnë forcat për avionin e gjeneratës së gjashtë

Mbretëria e Bashkuar, Italia dhe Japonia kanë formuar një aleancë në sektorin e mbrojtjes, për projektimin dhe prodhimin e avionit luftarak...

Italia: Evropa duhet të kufizojë ndikimin rus në Ballkan

Evropa duhet të rrisë prezencën e saj në Ballkanin Perëndimor për të kufizuar ndikimin e Rusisë. Kjo ishte deklarata e ministrit të...

La Italinë për Shqipërinë, trajneria e jogas prej muajsh jeton dhe punon në Vlorë

Anna Maria, një shtetase italiane, ka lënë vendlindjen për të jetuar në Vlorë. Fillimisht erdhi si turiste në jug të vendit,...