italiane

Roja bregdetare: Shpëtohen mbi 1 000 emigrantë, arrijnë në portet italiane

Më shumë se 1.000 emigrantë, të vendosur në tri varka – të cilat ishin të mbipopulluara - u sollën të sigurt...

“Thesari” që zbuluan italianët në Shqipëri

Historia e naftës shqiptare nis me Luftën e Parë Botërore në vitin 1918, kur pushtuesit fashistë gjetën pa shumë mund e...

Speleologët italianë eksplorojnë Shpellën e Ariut në Pogradec

Shpella e Ariut në Bishnicë të Pogradecit është një monument natyre pak i prekur nga turistët. Por 4 speleologë italianë që merren...

“Mafia në Shkodër si ajo italiane”, gazetari: Veprojnë si security, marrin gjoba

Gazetari Lavdrim Lita tha në një intervistë për Euroneës Albania se krimi në Shkodër është shumë i ngjashëm me mafien siciliane...

A do e bënte skiatorja italiane simbolin e shqiponjës? Ja si përgjigjet ajo

16-vjeçarja e talentuar italiane, Lara Colturi, përfaqëson Shqipërinë dhe flamurin kuq e zi në sportin e skive. Së fundmi, ajo arriti...

Koha për Krishtlindje! Në qytetet italiane zbukurimet mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie në sheshin ‘Shën Pjetër’ të Vatikanit u instalua skena që risjell...

Italia lëshon ​​18 urdhër-arreste, kontrabandë njerëzish midis Tunizisë dhe Italisë 

Policia italiane ka lëshuar urdhër-arreste për 18 persona të dyshuar për drejtimin e një operacioni të paligjshëm të kontrabandës me qenie...

Rekord italian në Champions, 5 trajnerë axurrë në fazën me eleminim direkt

Futbolli italian ka vendosur një rekord të ri në Uefa Champions League. Për herë të parë në historinë e këtij kompeticioni,...

Në burg se donte vajzën e ambasadorit, Tushe: 8 vjet dënim si agjent i huaj

Ernest Tushe, ish-i përndjekur politik tregoi momentin kur u arrestua, sepse kishte nisur një romancë me vajzën e ambasadorit italian në...

Shitën ar të rremë me vlerë 200 mijë euro, arrestohen dy italianët në Elbasan

Dy shtetas italianë janë arrestuar në qytetin e Elbasanit, pasi kishin kontrabanduar dhe shitur nëpërmjet mashtrimit, ar të rremë me vlerë...

Moti dhe çmimet tërheqin pensionistët italianë të jetojnë në Vlorë

Me hyrjen në fuqi të ligjit  për pajisjen me leje qëndrimi të shtetasve të huaj në moshë pensioni  të cilët kanë...

Vizatimi i rrallë i Mikelanxhelos mund të shitet 33 milionë € në ankand

Një vizatim i Mikelanxhelos, i zbuluar në vitin 2019 do të dalë në ankand me çmimin që mund të arrijë deri...

IKMT shemb 10 objekte në bregdetin e Radhimës

Fadromat e Inspektoratit Kombëtar të Mbrojtjes së Territorit kanë nisur shembjen e 10 objekteve në zonën e Radhimës në Vlorë. Pronarët e...

Historia e mësueses italiane që jeton në Shqipëri nga ’97-ta

Conceta Maarotta është një italiane që jeton që prej vitit ’97 në Shqipëri, atëherë kur vendi ishte në kohë trazirash. Maarotta erdhi...