ivica dacic

Daçiç: Serbia nuk mund ta dëgjojë SHBA-në për njohjen e Kosovës

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç, tha se ai është një avokues i raporteve më të mira të mundshme...

Ministri i Jashtëm i Serbisë: Njohja e Kosovës është e papranueshme

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç deklaroi se qëndrimi i Beogradit në dialogun me Prishtinën është i qartë, duke thënë...

Daçiç: Ndërkombëtarët i dinë vijat e kuqe të Serbisë, Vuçiç jua ka bërë të qartë

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç tha se në Mynih, gjatë bisedimeve dypalëshe të udhëhequra nga presidenti serb,...

Roli i Vuçiç po vlerësohet si konstruktiv nga ndërkombëtarët, thotë Daçiç

Qëndrimi i Perëndimit ndaj Serbisë ka ndryshuar. Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, shprehet se raportet mes Uashingtonit dhe Beogradit, sa...

Daçiç: Uashingtoni dhe Brukseli i dinë vijat e kuqe të Serbisë

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç deklaroi se Uashingtoni dhe Brukseli e dinë se cilat janë vijat e kuqe...

Daçiç: Qëndrimi i Serbisë është i qartë, duam të vazhdojë dialogu për Kosovën

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç tha se qëndrimi zyrtar i Serbisë në lidhje me propozimin franko-gjerman për zgjidhjen...

Daçiç: I thashë Chollet se nuk ka njeri në Serbi që do pranojë pavarësinë e Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme Ivica Daçiç bëri të ditur se këshilltarit të lartë në Departamentin e Shtetit, Derek Schole, i...

Daçiç: Serbia nuk ndryshon qëndrim për Kosovën dhe sanksionet ndaj Rusisë

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç vlerëson se marrëdhëniet mes Serbisë dhe SHBA-së janë në rritje. Megjithatë, Daçiç nënvizoi...

Ivica Daçiç: Do të mbrojmë popullin serb në Kosovë

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç deklaroi se lufta e vështirë diplomatike dhe politike lidhur me mbrojtjen e...

Daçiç: Kurti është shkaktari kryesor i problemeve në Kosovë

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç  tha se e gjithë bashkësia ndërkombëtare, me përjashtim të Gjermanisë, e ka...

Daçiç: Barrikadat formë proteste politike, Kurti kërcënim për paqen dhe stabilitetin

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç e ka cilësuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti si kërcënimin më të...

Daçiç: Çekia s’do ta vendosë në procedurë kërkesën e Kosovës për anëtarësim në BE

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, ka deklaruar se sipas informacioneve të disponueshme, Republika Çeke nuk do ta...

Ivica Daçiç: Barrikadat, luftë politike e serbëve kundër terrorit të Albin Kurtit

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç deklaroi se institucionet e Kosovës dhe kryeministri Albin Kurti janë kërcënimi më...

Marrëveshje me Kosovën? Daçiç: Serbia e ka bërë të qartë vijën e kuqe

Kreu i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç do të vendosë nëse do të shkojë në samitin e Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor...

Daçiç: SHBA-BE nuk po e detyrojnë Kurtin për formimin e Asosacionit

Zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiç deklaroi se BE-ja, me nënshkrimin e saj në Marrëveshjen e...

Serbia s’mund të pranojë një plan ku njihet pavarësia e Kosovës, thotë Daçiç

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç deklaroi se Serbia nuk mund të pranojë planin franko-gjerman. Ai u shpreh se...