izraelite

Mbi 100 të vrarë nga sulmet izraelite në Gazë të premten, thonë zyrtarët

Bombardimet izraelite në shtëpitë dhe ndërtesat e Rripit të Gazës kanë vrarë rreth 100 njerëz, sipas zyrtarëve shëndetësorë në këtë enklavë,...

Lirohen edhe dy pengje izraelite pas zgjatjes së armëpushimit

Ushtria e Izraelit tha të enjten se dy pengje të tjera izraelite u liruan nga Rripi i Gazës, disa orë pasi...

Zyrtarët palestinezë: Forcat izraelite vranë 8 palestinezë në Bregun Perëndimor

Forcat Izraelite, që veprojnë në Bregun e uzurpuar Perëndimor, kanë vrarë së paku tetë palestinezë në 24 orët e fundit, thanë...

OKB voton si të jashtëligjshme vendbanimet izraelite në Jerusalem dhe Golan

Kombet e Bashkuara kanë votuar në favor të shpalljes të paligjshme të kolonive izraelite në territoret e pushtuara të Palestinës, përfshirë...

Izraeli konfirmon sulmin në kampin e refugjatëve: Vramë komandantin e lartë të Hamas

Ushtria izraelite pretendoi të martën se kishte vrarë një komandant të lartë të Hamasit – i cili ishte një nga udhëheqësit...

Lirohet ushtarja izraelite, familjet e pengjeve vazhdojnë t’i bëjnë presion qeverisë

Një celebrim i rrallë është mbajtur jashtë shtëpisë së një ushtareje izraelite, e para që u shpëtua gjatë një operacioni në...

Restoranti i paqes| Jo vetëm luftë, izraelitë e palestinezë bashkohen në Berlin

Ky është Kanan, një restorant në Berlin që menaxhohet nga izraelitë e palestinezë. Ata thonë se misioni i tyre është të...

VIDEO| Tanket izraelite hyjnë në veriun e Gazës, momenti kur kalojnë kufirin

Trupat izraelite kryen një "sulm" me tanke në veri të Gazës të enjten përpara se të tërhiqeshin nga enklava, sipas Forcave...

2 javë e rrëmbyer nga Hamasi, 85-vjeçarja izraelite: Kam kaluar përmes ferrit

Yocheved Lifshitz e cila u lirua nga Hamasi të hënën, u tha gazetarëve se ajo se ka kaluar nëpër ferr, duke...

85-vjeçarja izraelite i shtrëngon dorën terroristit të Hamas që e liroi

Hamasi liroi dy pengje të hënën, më 23 tetor. Yocheved Lifshitz, 85 vjeç dhe Nurit Cooper, 79 vjeç, u morën peng...

Ushtria izraelite paralajmëron se Hezbollahu po luan një lojë shumë të rrezikshme

Hezbollahu “po luan një lojë shumë të rrezikshme” dhe mund ta tërheqë Libanin “në një luftë nga e cila nuk do...

Ushtria izraelite njofton se ka vrarë dy komandantë të Hamasit

Forcat izraelite të mbrojtjes (IDF) njoftuan se në një sulm ajror pranë kufirit me Rripin e Gazës, dy komando të njësisë...

Ushtria e Izraelit publikon orar të ri për ikjen e banorëve të Gazës në jug

Ushtria izraelite ka publikuar orar të ri për civilët në Gaza, të cilët i ka urdhëruar të largohen drejt jugut. Banorët do...

Ushtria izraelite: Mbi 100 objektiva ushtarakë janë goditur në Gaza gjatë natës

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) thonë se sulmuan "mbi njëqind objektiva ushtarake" në pjesë të ndryshme të Gazës gjatë natës...

Forcat Ajrore izraelite konfirmojnë sulmin ndaj Universitetit Islamik në Gaza

Dje në mbrëmje u raportua se një pjesë e Universitetit Islamik në qytetin e Gazës ishte shkatërruar nga sulmet ajrore izraelite. Forcat...

Trupa izraelite grumbullohen në kufirin me Gazën, numri i viktimave shkon në 950

Forcat Ajrore izraelite po përdorin aeroplanë për të sulmuar objektivat në Rripin e Gazës. Sot në mëngjes, ata thanë se kishin goditur...