Japoni

Rusia lëshon raketa lundrimi gjatë stërvitjes në ujërat pranë brigjeve të Japonisë

Flota e Paqësorit të Rusisë qëlloi me raketa supersonike në ujërat pranë brigjeve të Japonisë të martën në mëngjes, tha Ministria...

Koreja e Veriut lëshon raketë balistike përpara samitit Kore-Japoni

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike ndërkontinentale në ujërat e saj lindore, vetëm disa orë përpara se presidenti i...

12 vjet nga fatkeqësia e Fukushimës, publikohen raporte të reja për viktimat

Japonia shënoi sot 12 vjet që kur një tërmet i fuqishëm dhe cunami goditi verilindjen e vendit, duke vrarë më shumë...

“Sushi terrorism”, trendi që po ‘çmend’ restorantet në Japoni. Fillojnë arrestimet

Sushi është bërë shkak për një sërë arrestimesh në Japoni, pasi një grup klientësh janë të dyshuar se kanë pasur sjellje...

Rama vizitë në Muzeun e Paqes: Tani e tutje do jem tifoz i ekipit të Hiroshimës

Kryeministri Rama vizitoi ditën e sotme Muzeun Përkujtimor të Paqes në Hiroshima ku pa nga afër dëshmi të një pjese të...

“Jam i vetmuar, punoj 18-orë”- Rama ndan bisedën me shqiptarin në Tokio: Do kthehet

Kryeministri Edi Rama ndodhet prej disa ditësh në një vizitë zyrtare në Japoni. Këtë të premte shefi i qeverisë ka zgjedhur...

Ministrja e Turizmit: Së shpejti do të hiqen vizat me Japoninë

Ministrja e Turizmit, Mirela Kumbaro deklaroi në një intervistë për Euronews Albania se së shpejti do të hiqen vizat me Japoninë. Ajo...

Rama takim me drejtuesin e kompanisë teknologjisë së lartë në Japoni

Në ditën e dytë të vizitës së tij në Tokio, kryeministri Rama ka takuar drejtuesin e kompanisë së tekonoligjisë së lartë...

Kryeministri Rama takohet me Kryetarin e Kuvendit të Japonisë

Kryeministri Edi Rama ka nisur këtë të martë vizitën zyrtare në Tokio, e cila realizohet në kuadër të 42-vjetorit të vendosjes...

Rama vizitë zyrtare në Japoni, ja arsyeja

Kryeministri Edi Rama është nisur këtë të hënë për një vizitë zyrtare në Tokio. Vizita do të realizohet në kuadër të 42-vjetorit të vendosjes zyrtare...

Pas kërcënimeve për hakmarrje, Koreja e Veriut lëshon raketën ICBM drejt Japonisë

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM), ka thënë qeveria japoneze. Ministria e Mbrojtjes konfirmoi se raketa u nis...

Nënçmoi komunitetin LGBT+, kryeministri japonez shkarkon këshilltarin

Kryeministri japonez, Fumio Kishida, ka shkarkuar një këshilltar qeveritar, i cili ka bërë deklarata nënçmuese për çiftet e gjinisë së njëjtë. Masayoshi...

Japonia dhe NATO bashkohen kundër kërcënimeve të Kinës dhe Rusisë

Japonia dhe NATO duhet të “vazhdojnë të jenë të bashkuara dhe të vendosura” në dritë të kërcënimeve të sigurisë që paraqesin...

Lufta në Ukrainë, Japonia vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Japonia njoftoi të premten sanksione shtesë kundër Rusisë në përgjigje të veprimeve të fundit të Moskës në Ukrainë, duke ndaluar eksportin...

Japoni, hera e parë më shumë se 500 të vdekur nga COVID-19 në një ditë

Numri i vdekjeve nga Covid në Japoni ka kaluar sot 500, që është hera e parë që nga fillimi i pandemisë. Siç...

Viti i Ri troket në Japoni

Pas Zelandës së Re dhe Australisë Viti i Ri ka mbërritur në Japoni. Qytetarët kanë përjetuar emocionet e ndërrimit të viteve mes...