Japoni

Kryeministri Rama takohet me Kryetarin e Kuvendit të Japonisë

Kryeministri Edi Rama ka nisur këtë të martë vizitën zyrtare në Tokio, e cila realizohet në kuadër të 42-vjetorit të vendosjes...

Rama vizitë zyrtare në Japoni, ja arsyeja

Kryeministri Edi Rama është nisur këtë të hënë për një vizitë zyrtare në Tokio. Vizita do të realizohet në kuadër të 42-vjetorit të vendosjes zyrtare...

Pas kërcënimeve për hakmarrje, Koreja e Veriut lëshon raketën ICBM drejt Japonisë

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM), ka thënë qeveria japoneze. Ministria e Mbrojtjes konfirmoi se raketa u nis...

Nënçmoi komunitetin LGBT+, kryeministri japonez shkarkon këshilltarin

Kryeministri japonez, Fumio Kishida, ka shkarkuar një këshilltar qeveritar, i cili ka bërë deklarata nënçmuese për çiftet e gjinisë së njëjtë. Masayoshi...

Japonia dhe NATO bashkohen kundër kërcënimeve të Kinës dhe Rusisë

Japonia dhe NATO duhet të “vazhdojnë të jenë të bashkuara dhe të vendosura” në dritë të kërcënimeve të sigurisë që paraqesin...

Lufta në Ukrainë, Japonia vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Japonia njoftoi të premten sanksione shtesë kundër Rusisë në përgjigje të veprimeve të fundit të Moskës në Ukrainë, duke ndaluar eksportin...

Japoni, hera e parë më shumë se 500 të vdekur nga COVID-19 në një ditë

Numri i vdekjeve nga Covid në Japoni ka kaluar sot 500, që është hera e parë që nga fillimi i pandemisë. Siç...

Viti i Ri troket në Japoni

Pas Zelandës së Re dhe Australisë Viti i Ri ka mbërritur në Japoni. Qytetarët kanë përjetuar emocionet e ndërrimit të viteve mes...

3 pasaportat më të fuqishme në botë

Qytetarë të tri vendeve aziatike, Japoni, Singapor dhe Kore e Jugut mund të udhëtojnë lirisht në pjesën më të madhe të...

Gjykata japoneze: Reaktori bërthamor 45-vjeçar mund të funksionojë 

Gjykata e Qarkut në Osaka vendosi sot se një reaktor bërthamor 45-vjeçar në Japoninë qendrore mund të vazhdojë të funksionojë, duke...

Britania, Italia dhe Japonia bashkojnë forcat për avionin e gjeneratës së 6

Britania e Madhe, Italia dhe Japonia kanë formuar një aleancë në sektorin e mbrojtjes, për projektimin dhe prodhimin e avionit luftarak...

Shpërthen vullkani në Indonezi, paralajmërohet cunami në Japoni

Gjendja e alarmit është shpallur në ishullin indonezian Java, ku ka shpërthyer vullkani Semeru, me retë e hirit që arrijnë pothuajse...

Koreja e Veriut lëshon raketa balistike, ndizen sirenat në Japoni

Koreja e Veriut lëshoi ​​disa raketa balistike, duke përfshirë një raketë që ndezi sirenat paralajmëruese në pjesë të Japonisë qendrore dhe...

Verstappen kampion bote, 25-vjeçari triumfon në garën e Japonisë

Max Vershtapen është zyrtarisht kampioni i ri i botës në formula 1. 25-vjeçari qëndron në krye të tabelës së klasifikimit duke...

Maks Vershtapen fiton garën në Japoni, holandezi shumë pranë titullit kampion

Piloti i Red Bull, Maks Vershtapen është fituesi i Çmimit të Madh të Japonisë në Formula 1. Gara, e cila u karakterizua...

Prova me raketë balistike e Koresë së Veriut, reagon Japonia

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike  mbi Japoni, në atë që duket të jetë një përshkallëzim i qëllimshëm për...