Japoni

Koreja e Veriut lëshon raketa balistike mbi Japoni

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë të dyshuar mbi Japoni, në atë që duket të jetë një përshkallëzim i qëllimshëm...

Japonia, Australia dhe SHBA-ja dënojnë stërvitjet e Kinës pranë Tajvanit 

Ministri japonez i Mbrojtjes Hamada Yasukazu, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe zv. kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Australisë...

11 qytete futuristike që po ndërtohen në mbarë botën nga Japonia në Maldive

Për aq kohë sa ka pasur njerëz mbi tokë, ka pasur përpjekje për të ndërtuar qytete ideale. Rilindasit italianë i dedikuan më...

Kërcënimet nga Kina dhe Rusia, Japonia do zhvillojë raketa me rreze më të gjatë

Japonia do të zhvillojë dhe prodhojë në masë, raketë lundrimi dhe raketë balistike me shpejtësi të lartë për të goditur objektiva...

Japonia inkurajon të rinjtë të pinë alkool, por pse?

Autoritetet japoneze kanë nisur një konkurs kombëtar, duke bërë thirrje për ide për të inkurajuar brezin e ri, nga mosha 20...

Stuhi tropikale në Japoni, urdhër për evakuimin e 72 mijë banorëve

Stuhia tropikale “Meari” po zhvendoset përgjatë ishullit kryesor të Japonisë, Honshu, pasi goditi prefekturën e Shizuokës. Stuhia goditi gjithashtu edhe rajonin e...

Japonia ekzekuton autorin e vrasjes masive

Japonia ka ekzekutuar një 39-vjeçar që vrau shtatë persona në Tokio në vitin 2008 gjatë një sulmi me thikë, kanë raportuar...

Ish-kryeministri i Japonisë përcillet në banesën e fundit më 12 korrik

Homazhe u zhvilluan në të gjithë vendin ndërsa japonezët dhe qeveritë në mbarë botën  shprehën pikëllim dhe solidaritet me Japoninë për...

Arrestohet i dyshuari për vrasjen e ish-kryeministrit japonez, Shinzo Abe

Autoritetet në Japoni kanë arrestuar një të dyshuar për vrasjen e ish-kryeministrit të vendit, Shinzo Abe. I dyshuar është 41-vjeçari Tetsuya Yamagami,...

Kush ishte Shinzo Abe, kryeministri japonez që qëndroi më gjatë në pushtet

Vrasja e ish-kryeministrit Shinzo Abe në orët e para të mëngjesit të së premtes tronditi Japoninë, por edhe politikën në të...

VIDEO| Atentat ish-kryeministrit japonez

Ish-kryeministri japonez Shinzo Abe është qëlluar me armë zjarri gjatë një fushate që po zhvillonte në qytetin Nara. 67-vjeçari ndodhet në gjendje...

280 euro për një kokërr qershi?!

Një qershi e vetme e varietetit më të çmuar në Japoni arriti në çmimin 40 mijë jenë ose 280 euro, në...

Japonia gjurmon tetë anije luftarake ruse dhe kineze pranë territorit të saj

Të paktën tetë anije luftarake ruse dhe kineze janë parë në detet pranë Japonisë këtë javë. Kjo është një tjetër shenjë e...

Në cilat shtete mund të punosh vetëm 4 ditë në javë?

E famshmja javë 4-ditore! Sa shumë është folur për të këto kohë. Të shumtë janë ata që e duan dhe luten për...

Von der Leyen: Rusia është kërcënim i drejtpërdrejtë për rendin botëror

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen deklaroi se agresioni i Rusisë në Ukrainë dhe sjellja e saj me ndërkombëtarët...

Gruaja më e vjetër në botë ndërron jetë në moshën 119-vjeçare

Kane Tanaka, personi më i vjetër në botë, ka vdekur në Japoni në moshën 119-vjeçare, sipas një deklarate të lëshuar nga...