Japoni

280 euro për një kokërr qershi?!

Një qershi e vetme e varietetit më të çmuar në Japoni arriti në çmimin 40 mijë jenë ose 280 euro, në...

Japonia gjurmon tetë anije luftarake ruse dhe kineze pranë territorit të saj

Të paktën tetë anije luftarake ruse dhe kineze janë parë në detet pranë Japonisë këtë javë. Kjo është një tjetër shenjë e...

Në cilat shtete mund të punosh vetëm 4 ditë në javë?

E famshmja javë 4-ditore! Sa shumë është folur për të këto kohë. Të shumtë janë ata që e duan dhe luten për...

Von der Leyen: Rusia është kërcënim i drejtpërdrejtë për rendin botëror

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen deklaroi se agresioni i Rusisë në Ukrainë dhe sjellja e saj me ndërkombëtarët...

Gruaja më e vjetër në botë ndërron jetë në moshën 119-vjeçare

Kane Tanaka, personi më i vjetër në botë, ka vdekur në Japoni në moshën 119-vjeçare, sipas një deklarate të lëshuar nga...

Çfarë dimë për variantin e ri të Omicron të zbuluar në Britani dhe Japoni

Një variant i ri COVID-19 i përbërë nga dy shtame të Omicron mendohet të jetë edhe më infektiv se ai që...

A do ta shtyjë pushtimi i Ukrainës, Japoninë të bëhet nukleare?

Japonia është i vetmi vend në botë që ka vuajtur pasojat e një sulmi nuklear. Dy herë. Që Japonia të posedojë...

Paralajmërim për cunami në Japoni, pas tërmetit 7.3 ballë

Një paralajmërim për cunami është lëshuar nga zyrtarët japonezë pas një tërmeti me magnitudë 7.3 ballë, të mërkurën. Cunami mund të prekë...

Japonia furnizon BE-në me gaz pas shqetësimit nga reagimi rus

Japonia ka vendosur të dërgojë ngarkesa me gaz të lëngshëm në Evropë si përgjigje ndaj kërkesave të Shteteve të Bashkuara dhe...

Koreja e Veriut teston raketën më të madhe që prej 2017

Koreja e Veriut lëshoi raketën më të madhe për testim që prej vitit 2017, të dielën. Bëhet fjalë për një raketë me...

150 mijë studentë të harruar, Japonia nuk hap kufijtë

150 mijë studentë nuk hyjnë dot në Japoni. Pas mbylljes së kufijve dy vite më parë për shkak të COVID-19, studentët e...