joe biden

Biden i gatshëm të flasë me Putinin nëse ai vërtet dëshiron t’i japë fund luftës

Presidenti i SHBA Joe Biden ka thënë se do të ishte i gatshëm të takonte Vladimir Putinin e Rusisë, nëse ky...

Macron takon Biden: Aleanca franko-amerikane, më e fortë se çdo gjë

Në ditën e parë të vizitës shtetërore në SHBA, presidenti francez, Emmanuel Macron vlerësoi raportet mes dy superfuqive. Por kishte edhe...

Përse Biden i kushton rëndësi Macron? Gazetari rendit arsyet

Gazetari Genc Burimi komentoi në studion e Euronews Albania vizitën e presidentit Emmanuel Macron në SHBA, kur pritet të takohet me...

Konkurrenca kineze ‘kërcënim’ për Europën, Macron takim me Biden

Presidenti francez, Emmanuel Macron do të pritet te enjten nga presidenti amerikan, Joe Biden në një vizitë të rrallë shtetërore, që...

‘Do t’ju mbështesim në rrugën drejt BE’, Biden uron Shqipërinë për Pavarësinë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joe Biden ka uruar Shqipërinë dhe popullin shqiptar me rastin e 110-vjetorit të shpalljes...

VIDEO | ‘Trajner, më fut në lojë’, Biden telefon kombëtaren e SHBA në Katar

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka telefonuar lojtarët dhe trajnerin e kombëtares amerikane, për t'iu uruar fat...

Raketat godasin Poloninë, Biden do të flasë së shpejti me presidentin polak

Presidenti i SHBA Joe Biden “është informuar mbi raportet jashtë Polonisë dhe do të flasë së shpejti me Presidentin e Polonisë...

Biden pas takimit me Xi Jinping: Nuk do të ketë ‘Luftë të re të Ftohtë’ me Kinën

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka premtuar se nuk do të ketë "Luftë të re të Ftohtë" me Kinën, pas një...

Kina paralajmëron SHBA-të: Asnjë informacion Tajvanit për takimin Biden-Xi Jinping

Kina dënoi një plan të Shtëpisë së Bardhë për të informuar Tajvanin mbi rezultatet e një takimit që pritet të zhvillohet...

SHBA e përçarë, kontrolli i institucioneve ende i paqartë pas zgjedhjeve

Kontrolli i Kongresit amerikan është ende i paqartë. Ndërkohë, cilado parti që do fitojë dy nga tre shtetet e mbetura, Arizona,...

Biden synon të kandidojë për një mandat të dytë presidencial

Presidenti amerikan, Joe Biden tha të mërkurën se synon të kandidojë për një mandat të dytë dhe ka të ngjarë të...

Biden rrezikon humbjen në zgjedhjet për kontrollin e Kongresit

Kjo e martë është një  ditë vendimtare në politikën amerikane - votuesit hedhin votën e tyre - nëse në zgjedhjet afatmesme,...

Biden mesazh Begajt: SHBA dhe Shqipëria, krah për krah në OKB kundër agresionit rus

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden i ka dërguar një mesazh falenderimi dhe mirënjohjeje homologut shqiptar, Bajram Begaj për Shqipërinë dhe...

‘Përhap gënjeshtra në mbarë botën’, Biden kritikon Elon Musk

Presidenti amerikan Joe Biden kritikoi Twitter-in dhe Elon Musk, teksa nënvizoi se miliarderi bleu një platformë të rrjetit social me ndikim...

‘Mund të rikthehem së shpejti’, Donald Trump: Në 2020-n më vodhën votat

Donald Trump ka bërë një nga aludimet më të forta deri tani, se mund të garojë sërish për Shtëpinë e Bardhë. Ish-presidenti...

‘Trump kërcënon demokracinë’, Biden: Po nxit urrejtjen në prag të zgjedhjeve

Presidenti amerikan Joe Biden ka akuzuar paraardhësin Donald Trump dhe mbështetësit e tij se po minojnë demokracinë në prag të zgjedhjeve...