joe biden

Biden synon të kandidojë për një mandat të dytë presidencial

Presidenti amerikan, Joe Biden tha të mërkurën se synon të kandidojë për një mandat të dytë dhe ka të ngjarë të...

Biden rrezikon humbjen në zgjedhjet për kontrollin e Kongresit

Kjo e martë është një  ditë vendimtare në politikën amerikane - votuesit hedhin votën e tyre - nëse në zgjedhjet afatmesme,...

Biden mesazh Begajt: SHBA dhe Shqipëria, krah për krah në OKB kundër agresionit rus

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden i ka dërguar një mesazh falenderimi dhe mirënjohjeje homologut shqiptar, Bajram Begaj për Shqipërinë dhe...

‘Përhap gënjeshtra në mbarë botën’, Biden kritikon Elon Musk

Presidenti amerikan Joe Biden kritikoi Twitter-in dhe Elon Musk, teksa nënvizoi se miliarderi bleu një platformë të rrjetit social me ndikim...

‘Mund të rikthehem së shpejti’, Donald Trump: Në 2020-n më vodhën votat

Donald Trump ka bërë një nga aludimet më të forta deri tani, se mund të garojë sërish për Shtëpinë e Bardhë. Ish-presidenti...

‘Trump kërcënon demokracinë’, Biden: Po nxit urrejtjen në prag të zgjedhjeve

Presidenti amerikan Joe Biden ka akuzuar paraardhësin Donald Trump dhe mbështetësit e tij se po minojnë demokracinë në prag të zgjedhjeve...

Biden kërcënon kompanitë: Taksë nëse s’përdorni fitimet për të ndihmuar konsumatorët

Presidenti amerikan, Joe Biden po shqyrton vendosjen e taksave të reja ndaj fitimeve rekord të komanive të naftës, duke i akuzuar...

Biden për deklaratën e Putin: Pse flet për armë bërthamore nëse s’do i përdorë?

Presidenti i SHBA, Joe Biden shprehu skepticizëm në lidhje me deklaratën e homologut rus, Vladimir Putin se ai nuk kishte ndërmend...

Biden ngatërron emrin e Rishi Sunak, lapsusi përsëritet nga zëdhënësja

Presidenti amerikan Joe Biden është sërish në qendër të vëmendjes për shkak të lapsusve që bën ngjatë deklaratave për mediat. Dhe këtë...

Biden: Do të vë veton nëse republikanët miratojnë projektligjin për abortin

Presidenti amerikan Joe Biden u zotua sot se do të përdorë të drejtën e vetos për të mbrojtur të drejtat e...

Joe Biden është me të meta, thotë Kanye West

Reperi Kanye West ka deklaruar se Joe Biden është me të meta. Të tillë mendim ai e lidh me faktin se presidenti...

Biden: Putini kreu krime lufte, nuk shoh asnjë arsye për t’u takuar me të

Presidenti i SHBA, Joseph Biden tha se nuk sheh arsye për t'u takuar me homologun e tij rus, Vladimir Putin muajin...

Biden: Nuk mendoj se Putini do përdorë armë bëthamore

Presidenti amerikan, Joe Biden deklaroi se ka dyshime për faktin nëse homologu rus, Vladimir Putin do të përdorë armë bërthamore. Sipas tij,...

SHBA dënon sulmet ‘brutale’ ruse në Ukrainë

SHBA ka dënuar Rusinë pas bombardimeve të disa qyteteve të Ukrainës, duke përfshirë sulmet me raketa në qendër të Kievit për...

Biden dhe Scholz dënojnë përpjekjet e Moskës për aneksimin e territoreve ukrainase

Presidenti amerikan, Joe Biden zhvilloi të dielën një bisedë telefonike me kancelarin gjerman Olaf Scholz. Dy udhëheqësit dënuan sërish përpjekjet për aneksimin...

Biden paralajmëron Putinin: Kërcënimet e pamatura nuk e trembin SHBA dhe aleatët

Presidenti amerikan, Joe Biden ka paralajmëruar Rusinë duke thënë se Shtetet e Bashkuara nuk do të frikësohen nga kërcënimet e pamatura,...