joe biden

Biden: Nuk do t’i njohim përpjekjet e Rusisë për aneksimin e territoreve ukrainase

Presidenti amerikan, Joe Biden, deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do ta njohin përpjekjen e Rusisë për të aneksuar...

Paralajmërimi i Biden për fitoren e së djathtës ekstreme në Itali

“Sapo keni parë se çfarë ndodhi në Itali gjatë zgjedhjeve. Do të shihni se çfarë do të ndodhë në botë. Arsyeja...

Abazoviç: Biden mund ta shpëtojë Ballkanin Perëndimor nga ndikimi rus dhe kinez

Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviç tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë partneri më i rëndësishëm...

A do të rikandidojë Joe Biden në zgjedhjet presidenciale në vitin 2024?

Presidenti amerikan, Joe Biden deklaroi se është "shumë herët" për të marrë vendimin nëse ai do të kandidojë përsëri në vitin...

Përkujtimi i 11 shtatorit 2001 në SHBA, Biden vendos një kurorë 

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden vendosi një kurorë lulesh sot në Pentagon, në 21-vjetorin kur terroristët islamikë rrëmbyen katër avionë pasagjerësh...

Biden është armik i SHBA-ve, thotë Trump

Donald Trump e ka quajtur presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, armik të shtetit, në tubimin e parë...

Demokracia amerikane në rrezik, Biden: Trumpizmi kërcënon themelet e vendit

"Ideologjia ekstreme" e Donald Trump dhe adhuruesve të tij "kërcënon themelin e republikës sonë". Ishte ky alarmi i Presidentit Joe Biden gjatë...

Biden firmos draftin, 700 miliardë dollarë për klimën, medikamentet dhe taksat

Presidenti amerikan Joe Biden ka nënshkruar një draft me vlerë 700 miliardë dollarë, që synon të luftojë ndryshimet e klimës dhe...

Bashkëshortja e Joe Biden infektohet me COVID-19

Zonja e parë e Shteteve të Bashkuara, Jill Biden, është infektuar me COVID-19 dhe ka simptoma të lehta, njoftoi sot Shtëpia...

Biden nënshkruan protokollin për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti i SHBA Joe Biden ka nënshkruar protokollin e ratifikimit për të pranuar Suedinë dhe Finlandën në NATO, duke i sjellë...

‘Në SHBA nuk ka vend për urrejtje’, Biden dënon vrasjen e katër myslimanëve

Presidenti Joe Biden reagoi dhe dënoi vrasjet e katër myslimanëve në shtetin e Nju Meksikos, vrasje të cilat sipas policisë mund...

‘Koha po vjen’, Trump flet për kandidimin kundër Biden në 2024-ën

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump ka folur sërish në lidhje me një kandidim të mundshëm përballë Joe...

Presidenti Biden rezulton negativ për COVID

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Bide ka rezultuar negativ në testin për COVID, disa ditë pasi u infektua për herë...

Joe Biden përsëri me COVID

Presidenti Joe Biden rezultoi pozitiv me Covid-19 përsëri të shtunën në mëngjes. Biden nuk ka rishfaqje të simptomave dhe vazhdon të ndihet mjaft...

‘Së bashku drejt së ardhmes’, Presidenti Biden mesazh shqiptarëve

Presidenti amerikan, Joe Biden ka dhënë një mesazh me rastin e 100-vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Shqipërisë dhe Shteteve...

Biden dhe Xi Jinping pritet të diskutojnë për Tajvanin

Presidenti Joe Biden do të flasë të enjten me presidentin kinez Xi Jinping, teksa tensionet mes dy vendeve rriten mes raporteve...