joe biden

Biden: Putin ka vendosur të pushtojë Ukrainën

Në një konferencë për shtyp presidenti i SHBA-së, Joe Biden deklaroi se Putin ka vendosur të pushtojë Ukrainën. Biden tha se ishte...

Rusia po kërkon pretekst për luftë, paralajmëron Perëndimi

Ushtria ukrainase akuzoi të enjten forcat pro-ruse në lindje të vendit se kishin qëlluar raketa ndaj një fshati në rajonin e...

Biden: Dialogu Kosovë-Serbi duhet të përfundojë me njohje reciproke

SHBA mbetet partner i palëkundur i Kosovës, tha presidenti Joe Biden në letrën drejtuar  presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani për përvjetorin...

Amerikanët të lodhur nga maskat

Administrata e Joe Biden ka njoftuar të mërkurën se po bën plane për një fazë më lehtësuese në raport me kufizimet...

Biden: Putin kërkon kompromise të paarritshme

Presidenti i SHBA, Joe Biden akuzon Vladimir Putin se po kërkon nga SHBA dhe NATO kompromise të paarritshme, raporton "Associated Press". Gjatë...

900 mijë vdekje nga COVID-19 në SHBA

Numri i viktimave nga pandemia COVID-19 në SHBA ka kaluar shifrën prej 900,000, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins. Presidenti amerikan...

SHBA vret liderin e ISIS në Siri 

Joe Biden ka konfirmuar vrasjen e njërit prej liderëve kryesorë të grupit militant Shteti Islamik në Siri. Presidenti i Shteteve të Bashkuara...

‘S’duam luftë’, Rusia mohon pretendimet e Ukrainës

Sergei Lavrov deklaroi të premten se Moska nuk do luftë, edhe pse presidenti i SHBA paralajmëroi për një sulm të mundshëm...

Biden: Rusia mund të pushtojë Ukrainën në shkurt

Ekziston mundësia që Rusia mund të pushtojë Ukrainën muajin e ardhshëm, ka paralajmëruar presidenti amerikan Joe Biden. Shtëpia e Bardhë tha se...

Tensionet Ukrainë-Rusi, gazsjellësi Nord Stream 2 pjesë e sanksioneve

Presidenti Joe Biden bisedoi në telefon me presidentin ukrainas, Volodimir Zelensky dhe ritheksoi mbështetjen e SHBA-së, në rast të një pushtimi...