johnson

“Arrestohet Boris Johnson”- Lajmi nga Hollanda që “shqetësoi” britanikët

‘Boris Johnson arrestohet’ në Holandë, një lajm i tillë u përhap shpejtësi në mediat britanike. Por ajo çfarë ndodhi me policinë holandeze...

Johnson në telashe, ish-kryeministri i Britanisë rrezikon postin në Parlament

Ish-kryeministri i Britanisë, Boris Johnson dëshmoi të mërkurën në një seancë të rëndësishme nëse kishte keqinformuar Parlamentin për festat e kabinetit...

Johnson akuza pasardhësit Sunak: I ka lejuar BE-së shumë ndikim në Britani

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson kritikoi sot marrëveshjen e kryeministrit aktual Rishi Sunak me Bashkimin Evropian për Irlandën e Veriut pas Brexit. Ai...

“Mjafton 1 minutë”, Boris Johnson: Putin më kërcënoi me sulm raketor

Boris Johnson ka thënë se Vladimir Putin e kërcënoi atë me një sulm raketor në një telefonatë "të jashtëzakonshme" në prag...

Johnson krahason Putin me Millosheviçin: Mendon për Kievin si serbët për Kosovën

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson e ka krahasuar presidentin rus Vladimir Putin me ish-presidentin e Serbisë, i akuzuar për krime lufte, Sllobodan...

Johnson falënderon qenin e tij në fjalimin e fundit

Boris Johnson largohet nga Downing Street duke i lënë detyrën e kryeministres Lizz Truss. Në fjalimin e tij të lamtumirës  Johnson e...

Johnson niset për në Skoci për të dhënë dorëheqjen 

Kryeministri britanik në largim Boris Johnson foli sot jashtë zyrës së tij në Downing Street, përpara se të shkonte në Skoci...

Gara me Truss dhe Sunak për kryeministër të Britanisë, fituesi në 5 shtator

Dy kandidatët që konkurrojnë për t'u bërë lider i Partisë Konservatore në Mbretërinë e Bashkuar janë ende duke u përpjekur të...

Debati televiziv në Britani, Sunak dhe Truss në garë për postin e kryeministrit

Rishi Sunak dhe Lizz Tras u përballën në një debat televiziv ku dominuan çështjet ekonomike. Ish-sekretari britanik i Thesarit dhe ministrja e Jashtme...

Qeveria Johnson kritikohet për neglizhencë të valës së të nxehtit

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson dhe kabineti i tij u akuzuan të dielën se nuk e morën seriozisht emergjencën...

Sunak fiton sërish, kryeprokurorja jashtë garës për pasuesin e Johnson

Prokurorja e përgjithshme e Britanisë, Suella Braverman ka dalë jashtë garës për kryesimin e konservatorëve, duke e lënë në 5 numrin...

Gara për pasuesin e Johnson, Rishi Sunak, kandidati më i votuar

Gara për të pasuar Boris Johnson si lider të Partisë Konservatore në Britani dhe rrjedhimisht edhe si kryeministër, është ngushtuar. Beteja fillestare...

Dorëhiqet Boris Johnson

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson ka njoftuar dorëheqjen e tij si lider i Partisë Konservatore pas një vale dorëheqjesh...

Boris Johnson pritet të dorëhiqet sot, sipas mediave britanike

Kryeministri britanik Boris Johnson pritet të japë dorëheqjen sot pas dorëheqjes së mbi 40 ministrave dhe zyrtarëve të qeverisë së tij. Një...

Thellohet kriza politike në Britani të Madhe, dorëhiqen 40 ministra të Johnson

Kryeministri britanik Boris Johnson po refuzon të japë dorëheqjen pavarësisht bllokimi të kabinetit dhe një seri dorëheqjesh. Më shumë se 40 ministra...

Kohë të vështira për Johnson, tenton të mbijetojë pas valës së dorëheqjeve

Boris Johnson po përpiqet të qëndrojë në pushtet pavarësisht valës së dorëheqjeve nga radhët e qeverisë së tij. Ministri i ri Nadhim...