Josep Borrell

Borrell: Partneriteti i Kinës me Rusinë ka kufij

Partneriteti i Kinës me Rusinë ka kufij dhe Evropa duhet të mirëpresë të gjitha përpjekjet e Pekinit për t’u distancuar nga...

Borrell: Ndëshkime për Kosovën dhe Serbinë nëse nuk implementojnë marrëveshjen

27 vendet anëtare të BE kanë mbeshtetur marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë në Ohër. Në konkluzionet e takimit të...

Borrell: Do të ndjekim nga afër zbatimin e marrëveshjes së Ohrit

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell deklaroi e marrëveshja e Ohrit duhet të zbatohet në tërësi nga Kosova dhe...

Borrell: Aneksi thekson se Kosova është e përkushtuar për formimin e Asociacionit

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell pas takimit në Këshillin e Ministrave të...

Borrell njofton ministrat e BE-së për rezultatet e takimit Kurti-Vuçiç në Ohër

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, do të raportojë para ministrave të Jashtëm të...

Takimi Kurti-Vuçiç | Borrell: Sytë e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor janë sot te Ohri

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, deklaroi para takimit të sotëm mes kryeministrit...

Borrell: BE dhe SHBA kanë bashkëpunim të mirë për dialogun Kosovë-Serbi

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës bashkëpunojnë mirë, sidomos kur është fjala për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Kështu u...

Borrell: Kurti dhe Vuçiç shprehën gatishmëri për planin evropian

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka folur pas përfundimit të takimit në Bruksel mes kryeministrit të Kosovës, Albin...

Borell: Normalizimi i marrëdhënieve, vendimtar për rrugën e Kosovës drejt BE-së

Normalizimi i marrëdhënieve me Beogradin është vendimtar për rrugën evropiane të Prishtinës. Kështu deklaroi Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borell, pas...

BE do të trajnojë 15,000 ushtarë të tjerë ukrainas

Bashkimi Evropian (BE) do të trajnojë 15,000 ushtarë ukrainas si pjesë e misionit të tij të ndihmës ushtarake, njoftoi të enjten...

Ndihma për Ukrainën, Borrell shpreson në dakordësinë e anëtarëve të BE-së

Kryediplomati i Bashkimit Evropian Josep Borrell tha të hënën se shpresonte që anëtarët e bllokut të bien dakord për një këst...

Borrell: Në 2022-shin, bota u bë një vend më i keq për të jetuar

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme, Josep Borrell deklaroi se në vitin 2022, bota u bë një...

‘Diplomacia mbizotëroi, tani duhet dialog’, Borrell reagon pas heqjes së barrikadave

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka reaguar pas heqjes së disa barrikadave në veri të Kosovës. Përmes...

BE dhe Irani do vazhdojnë të punojnë për marrëveshjen bërthamore, thotë Borrell

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, dënoi të martën mbështetjen e Iranit për Rusinë në luftën e saj...

Gjykatë për krimet në Ukrainë, Borrell: Vendet e BE-së me qëndrime të ndryshme

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell tha se vendet anëtare të unionit kanë qëndrime...

Borrell: Plani franko-gjerman mbështetet nga të gjitha vendet e BE-së

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell deklaroi se të 27 vendet anëtarë të Bashkimit...