Josep Borrell

‘Diplomacia mbizotëroi, tani duhet dialog’, Borrell reagon pas heqjes së barrikadave

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka reaguar pas heqjes së disa barrikadave në veri të Kosovës. Përmes...

BE dhe Irani do vazhdojnë të punojnë për marrëveshjen bërthamore, thotë Borrell

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, dënoi të martën mbështetjen e Iranit për Rusinë në luftën e saj...

Gjykatë për krimet në Ukrainë, Borrell: Vendet e BE-së me qëndrime të ndryshme

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell tha se vendet anëtare të unionit kanë qëndrime...

Borrell: Plani franko-gjerman mbështetet nga të gjitha vendet e BE-së

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell deklaroi se të 27 vendet anëtarë të Bashkimit...

BE diskuton sot për tensionet në Kosovë, Borell: Palët t’i kthehen dialogut

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka folur rreth tensioneve në veri të...

‘Shmangni përshkallëzimin’, Borrell reagon pas sulmit ndaj EULEX-it në veri

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka reaguar në lidhje me sulmin ndaj një patrulle vëzhguese të...

“Po përballemi me kërcënime”, deklarata e fortë e Borrell: Të investojmë në armatime

Lufta e Rusisë ndaj Ukrainës ka vënë në krizë rezervat e armëve të BE-së, tha të enjten shefi i politikës së...

Borrell: Rezervat ushtarake të BE-së janë të cenueshme dhe të pamjaftueshme

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka theksuar se rezervat e tyre ushtarake janë të cenueshme...

“Teksti ndodhet në Prishtinë dhe Beograd”, Borrell jep detaje nga dialogu

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell u shpreh në samitin që po zhvillohet sot në Tiranë se duhet të nisin...

Borrell: BE ka ngrirë 300 miliardë fonde ruse, po punojmë për t’i sekuestruar

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, është shprehur se BE ka në kontroll mbi 300 miliardë burime financiare nga banka...

‘Situatë e rrezikshme’, Borrell: Kosova e Serbia të gjejnë zgjidhje para 21 nëntorit

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell paralajmëroi se Kosova dhe Serbia duhet të vijojnë urgjentisht me dialogun për të...

Beogradi dhe Prishtina në prag të një krize të re, thotë Borrell

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell tha se Beogradi dhe Prishtina janë në prag të një krize të re...

Kurti takon Borrell dhe Lajçak, për çfarë u diskutua

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti zhvilloi një takim në Paris me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borrell dhe Përfaqësuesin e...

Borrell takon sot Kurtin dhe Vuçiçin në Paris

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell do të zhvillojë takime të ndara këtë të premte në Paris, me kryeministrin...

EULEX-i sjell përforcime për sigurinë në Kosovë

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, ka bërë të ditur se Misioni i BE-së për Sundimin e Ligjit, EULEX, është përforcuar...

Borell për BP: duhet të ndihmojmë për të shmangur çdo konflikt të ri në Evropë

Në një kohë kur lufta në Ukrainë po vazhdon, “ne duhet të ndihmojmë për të shmangur çdo konflikt të ri në...