Josep Borrell

Borrell: Duhet ta shmangim ndërhyrjen e Rusisë në Ballkanin Perëndimor

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politikë të Sigurisë, Josep Borrell ka deklaruar se duhet të...

Borrell pas takimit me Kurtin: Djegia e veturave është e papranueshme

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, tha se në takimin me kryeministrin Albin Kurti...

Kurti telefonatë me Borrell, çfarë diskutuan

Pas takimit me ambasadorët e shteteve të QUINT-it në Prishtinë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, zhvilloi një bisedë telefonike me Përfaqësuesin...

Kërkesa e Ukrainës për anëtarësim në NATO, reagon Josep Borrell

Shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borell, vlerësoi se anëtarësimi i Ukrainës në NATO "nuk është një çështje themelore në këtë...

BE pezullon marrëveshjen për viza me Rusinë

Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka deklaruar se ministrat e Jashtëm të bllokut evropian janë pajtuar...

Borrell: Jam i bindur se mund ta zgjidhim edhe çështjen e targave

Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE-së, Josep Borell u shpreh besimplotë për zgjidhjen e problemit për...

Josep Borrell kundërshton ndalimin e vizave për qytetarët rusë

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell deklaron se nuk e mbështet idenë për...

Borrell thirrje Putinit të lirojë nga burgu liderin e opozitës

Përfaqësuesi i Lartë i Komisionit Evropian, Josep Borrell ka kritikuar Rusinë për trajtimin e liderit të burgosur të opozitës Aleksei Navalny. Në...

Borrell: Kemi nevojë për Shqipërinë, bashkë më të fortë

Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell deklaroi në konferencën e Parë ndërqeveritare se  BE-ja ka nevojë për Shqipërinë,...

Në Evropë nuk ka vend për mohimin e gjenocidit, thonë Borrell dhe Varhelyi

Në Evropë nuk ka vend për mohimin e gjenocidit dhe glorifikimin e kriminelëve të luftës. Është kjo deklarata e përbashkët e Shefit...

Anëtarësimi i Shqipërisë dhe RMV-së forcon stabilitetin, sipas BE-SHBA

Avancimi i rrugës së Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, është çelësi për forcimin e kohezionit dhe qëndrueshmërisë së...

Borrell: Vetoja e Bullgarisë sjell pasoja negative në besueshmërinë e BE-së

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Europian, Josep Borrell thotë se bllokimi i procesit të negociatave me Shqipërinë dhe RMV-në...

Bllokimi i grurit ukrainas nga Rusia përbën krim lufte, sipas Borrell

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Europian, Josep Borrell thotë se bllokimi i eksporteve ukrainase të grurit nga ana e...

Borell shpreson që Kurti dhe Vuçiç të takohen deri në verë

Përfaqësuesi i lartë për Politikën e Jashtme në Bashkimin Europian, Zhozef Borell shpreson që kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti...

BE premton 500 milionë euro ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme, Josep Borrell, ka premtuar 500 milionë euro të tjera në mbështetje ushtarake...

‘Ballkani, prioritet i BE-së”, darka e Borrell me krerët e rajonit

"Ballkani është prioritet strategjik i BE-së dhe një ndër politikat e jashtme më të rëndësishme të tij". Me këto fjalë, Përfaqësuesi i...